Oko na rodaka: Wojciech Golla zadebiutował w Puskás Akadémii

Po długim oczekiwaniu Wojciech Golla zadebiutował wreszcie w węgierskiej Puskás Akadémii. Asystę w barwach Genoi zanotował Filip Jagiełło.

Wyczekany debiut Wojciecha Golli

Bardzo długo na debiut w nowym klubie czekał Wojciech Golla. Defensor latem ubiegłego roku zamienił Śląsk Wrocław na węgierski Puskás Akadémia FC. 31-latek na swój premierowy występ w nowej lidze oczekiwał aż do 21. kolejki. Bardzo długo, wszakże w końcu się udało. Golla wreszcie dostał swoją szansę i wyszedł w podstawowym składzie swojego zespołu na spotkanie z Paksi FC.

Puskás Akadémia ostatecznie przegrała aż 1:4, a Wojciech Golla zagrał cały mecz. Dwie bramki dla rywali strzelił Barnabás Varga, a w końcówce dublet dołożył również Dániel Böde. W tym meczu udział brali również nasi starzy znajomi z Ekstraklasy. Cały mecz na ławce gospodarzy spędził znany z występów w Jagiellonii Białystok Jakov Puljić. W Paksi natomiast pełne 90 minut rozegrał Tamás Kádár – mistrz Polski z Lechem Poznań z sezonu 2014/15. Golla i spółka zajmują na ten moment piąte miejsce w tabeli. W związku z tym Puskás Akadémia może do ostatnich serii spotkań walczyć o prawo gry w eliminacjach europejskich pucharów w kolejnym sezonie.

Filip Jagiełło z pierwszą asystą

Do trzech goli strzelonych w tym sezonie włoskiej Serie B Filip Jagiełło dorzucił dzisiaj premierową asystę. Pomocnik Genoi w 77. minucie z rzutu wolnego dośrodkował na głowę Radu Drăguşina, który wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Ostatecznie zespół z Genui wygrał ze SPAL aż 3:0, a w doliczonym czasie gry bramki dołożyli również Albert Guðmundsson i Eddie Salcedo.

Jagiełło zszedł z boiska w 87. minucie, gdy zastąpił go doświadczony, wielokrotny reprezentant Włoch Domenico Criscito. Na ławce SPAL całe spotkanie spędził zaś Patryk Peda. Genoa dzięki tej wygranej umocniła się na pozycji wicelidera Serie B. SPAL natomiast okupuje lokaty w strefie spadkowej.

Zaglądamy do drugiej ligi słowackiej

Sztab szkoleniowy Radomiaka Radom obrał nietypowy kierunek jeśli chodzi o wypożyczanie swoich zawodników. Klub z PKO Ekstraklasy postanowił bowiem odesłać na pół roku do drugiej ligi słowackiej Dominika Sokoła i Franciszka Wróblewskiego. Pierwszy z nich trafił do Tatrana Prešov, a drugi do FK Humenné. Los sprawił, że obaj zadebiutowali w barwach nowych klubów w meczu przeciwko sobie.

Sokół rozegrał cały mecz w barwach Tatrana, natomiast Wróblewski pojawił się na boisku w przerwie. Z tego pojedynku zwycięsko wyszedł Sokół, którego drużyna wygrała 2:0. Tatran aktualnie jest liderem i jest na najlepszej drodze żeby powalczyć o awans do ekstraklasy. Humenné natomiast znajduje się w strefie spadkowej. Aktualną tabelę słowackiej drugiej ligi można zobaczyć tutaj.

Błąkała broni rzut karny w islandzkim Pucharze Ligi

Rozgrywki piłkarskie w Islandii jak co roku inaugurują zmagania w ramach Pucharu Ligi. W sobotnim spotkaniu bramkarz drugoligowego Njarðvík obronił rzut karny w przegranym ostatecznie 1:3 spotkaniu z wyżej notowanym Stjarnan. Przedstawiciel tamtejszej ekstraklasy polskim kibicom zapadł w pamięć, kiedy wyeliminował Lecha Poznań w eliminacjach Ligi Europy z sezonu 2013/14. Błąkała w islandzkich klubach występuje od wielu lat. Na zakończenie poprzedniego sezonu rozgrywanego systemem wiosna-jesień wraz z Njarðvíkiem wywalczył awans na zaplecze islandzkiej ekstraklasy.

Podsumowanie występów polskich zawodników (25 lutego)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Leeds United.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Evertonem.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – z powodu kontuzji zszedł z boiska wygranego 4:0 ligowego meczu z Notthingham Forest.

Jakub Kiwior (Arsenal FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Arsenal wygrał w lidze 1:0 z Leicester City. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Evertonem. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 ze Stoke City.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Luton Town.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Burnley.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Cardiff City.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Accrington Stanley.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Shrewsbury Town.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – 90 minut w przegranym ostatecznie aż 0:4 ligowym meczu z Western Sydney Wanderers.

Belgia

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji zszedł w przerwie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Eupen.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Montpellier.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 89 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Montpellier.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Montpellier.

Grecja

Tomasz Kędziora (PAOK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z PAS Giánnina.

Tymoteusz Puchacz (Panathinaïkós AO – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 0:0 ligowym meczu z Olympiakósem.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – z powodu pauzy za kartki poza kadrą meczową na ligowy mecz z Asterasem Tripolis. Pomimo jego nieobecności AEK wygrał 2:0.

Hiszpania

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Mirandés.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z RKC Waalwijk.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Knockbreda FC – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:7 ligowy mecz z H&W Welders.

Islandia

Robert Błąkała (Njarðvík – druga liga) – obronił rzut karny w przegranym 1:3 meczu Pucharu Ligi ze Stjarnan. Zagrał cały mecz.

Ernest Słupski (Þróttur Reykjavík – druga liga) – zagrał w przegranym 0:5 meczu Pucharu Ligi z KA.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Herthą Berlin.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 86 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Herthą Berlin.

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 87. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Werderem Brema.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z 1.FC Köln.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z VfB Stuttgart.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – zszedł w przerwie przegranego 1:3 ligowego meczu z Kaiserslautern.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z MSV Duisburg.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z SV Waldhof Mannheim.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Ingolstadt. Czeka na debiut w pierwszym zespole.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z SC Rot-Weiss Essen.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – wszedł na boisko w 69. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z rezerwami Borussii Dortmund.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – zszedł w przerwie przegranego 1:4 ligowego meczu z VfL Osnabrück.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z MSV Duisburg.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 31. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Verl.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – mecz jego zespołu został przełożony.

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z CSC 1599 Șelimbăr.

Słowacja

Dominik Sokół (1.FC Tatran Prešov – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z FK Humenné. Był to jego debiut w nowym klubie.

Franciszek Wróblewski (FK Humenné – druga liga) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z 1.FC Tatran Prešov. Był to jego debiut w nowym klubie.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w przegranym 0:4 ligowym meczu z Fenerbahçe.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 78 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Penybont.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Paksi FC. Był to jego debiut w nowym klubie.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 68 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Vasasem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Empoli.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Empoli. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Napoli. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Empoli przegrało w lidze 0:2 z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – zmieniony w 90. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Empoli.

Thiago Cionek (Reggina – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Modeną.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – 87 minut i asysta w wygranym 3:0 ligowym meczu ze SPAL.

Marcin Listkowski (Brescia Calcio – Serie B) – 64 minuty w przegranym 0:2 ligowym meczu z Bari.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Bari.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Genoą.

Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:5 ligowy mecz z Como.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Messina wygrała w lidze 2:0 z Latiną.