Sobota w wykonaniu Polaków za granicą miała słodko-gorzki smak. Ósme z rzędu mistrzostwo Walii zapewnił sobie Adrian Cieślewicz. Rzut karny w Turcji obronił Adam Stachowiak, a Adrian Mierzejewski zaliczył kolejną asystę w Chinach. Niestety, po dzisiejszych spotkaniach już wiemy, że Ipswich Town FC Bartosza Białkowskiego spadnie z angielskiej Championship.

Bohaterem dnia został dzisiaj Adrian Cieślewicz. Dzięki wygranej nad Barry Town jego The New Saints FC na dwie kolejki przed końcem zapewnił sobie ósme z rzędu mistrzostwo Walii. Dla Polaka jest to szóste mistrzostwo kraju. Prócz tego, Cieślewicz z TNS zdobył także dwa krajowe puchary i cztery puchary ligi. Dodatkowo, TNS ma szanse zdobyć w tym roku jeszcze Puchar Walii. 28-letni pomocnik w tym sezonie zagrał w 22 spotkaniach ligowych, w których strzelił cztery bramki.

Już dzisiaj mistrzostwo zapewnić sobie mogli Wojciech Szczęsny i Damian Kądzior. W obu przypadkach jednak mistrzowską fetę trzeba jeszcze odłożyć. W przypadku Juventusu przynajmniej do jutra – by tak się stało, jutro Napoli nie może wygrać. Dzisiaj Juventus niespodziewanie przegrał 1:2 z walczącym o utrzymanie SPAL. Po trudach Ligi Mistrzów Massimiliano Allegri wystawił mocno rezerwowy skład, który nie zdołał udźwginąć wyzwania.

Dinamo Zagrzeb wykonało swoją częśc roboty w 100 procentach. Zespół Damiana Kądziora wysoko pokonał Istrę i oczekiwał na wieści z Rijeki, gdzie wicelider podejmował Inter Zaprešić. By Dinamo Zagrzeb zostało mistrzem Chorwacji na siedem kolejek przed końcem, HNK Rijeka nie mógł wygrać na swoim boisku. Tak się jednak nie stało, bo piłkarze z Rijeki rozgromili swoich rywali i przełożyli fetę w Zagrzebiu co najmniej do następnego tygodnia.

Niestety, nie wszyscy Polacy dzisiejszego dnia mieli powody do radości. Ipswich Town FC, którego piłkarzem jest Bartosz Białkowski, przypieczętowali swój spadek z angielskiej Championship. Ipswich tego sezonu absolutnie nie może uznawać za udany. Na cztery kolejki przed końcem rozgrywek wynosi 13 punktów.

Kibicom w Polsce przypomniał o sobie Adam Stachowiak, który od kilku lat występuje w Turcji. Polski bramkarz w dzisiejszym spotkaniu 29. kolejki tureckiej II ligi z Bolusporem Kulübü obronił rzut karny, dzięki czemu obronił dla swojego zespołu bezbramkowy remis. Denizlisporowi w tym sezonie idzie bardzo dobrze. Po dzisiejszym meczu zajmują pozycję lidera, którą mogą jednak jutro utracić na rzecz Genclerbirligi. Na pięć kolejek przed końcem przewaga drużyny Stachowiaka nad miejscem dającym grę w barażach wynosi pięć punktów. Do tureckiej ekstraklasy awansują dwa najlepsze zespoły. Drużyny z miejsc 3-6 powalczą między sobą o jedno wolne miejsce.

Bardzo dobre wejście w nowy sezon chińskiej ekstraklasy notuje Adrian Mierzejewski. W dwóch poprzednich spotkaniach, które były zarazem jego pierwszymi w nowym klubie, strzelił dwie bramki. W swoim trzecim spotkaniu zaliczył asystę przy pierwszym trafieniu dla Chongqing SWM. Jego zespół wygrał 2:1 z Hebei China Fortune FC, w barwach którego występuje m.in. Javier Mascherano. Drużyna Polaka po pięciu kolejkach zajmuje trzecie miejsce w tabeli ligowej.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Manchesterem United.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Wolverhampton.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 5:0 ligowym meczu z Brighton.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Birmingham City. Po tym spotkaniu już wiadomo, że jego zespół spada z ligi.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Derby County.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Middlesbrough.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – wszedł na boisko w 69. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu ze Swansea.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 77 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sheffield Wednesday.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Sheffield Wednesday.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Sheffield Wednesday.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Ipswich Town.

Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 4:5 ligowy mecz z Coventry.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One) – 88 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Luton Town.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Sabahem Baku. Rzeźniczak przez ostatnie dni przebywał w Polsce, gdzie leczył uraz.

Bułgaria

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Czerno More Warna.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Chongqing SWM – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hebei Fortuna.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – wszedł w 70. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z Istrą.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Stade de Reims.

Hiszpania

Paweł Kieszek (Málaga CF – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Extremadura UD.

Irlandia Północna

Łukasz Gwiazda (Glentoran FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Ards.

Łukasz Adamczyk (Carrick Rangers FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Ballinamallard. Jego zespół już wcześniej zapewnił sobie udział w barażach o grę w północnoirlandzkiej ekstraklasie.

Niemcy

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – z powodu urazu poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Mainz.

David Kopacz (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Bayerem Leverkusen.

Adrian Stanilewicz (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – 86 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z TSV 1860.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z VfR Aalen.

Kevin Pytlik (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z VfR Aalen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Fortuną Köln.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Hansą Rostock.

Wojciech Sadlowski (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hansą Rostock.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Damian Szymański (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Łokomotiwem Moskwa.

Słowacja

Patryk Małecki (Spartak Trnava – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z FK Železiarne Podbrezová.

Jakub Więzik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – 64 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu ze Spartakiem Trnava.

Jakub Kiwior (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu ze Spartakiem Trnava.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz ze Spartakiem Trnava.

Tomasz Kucz (FC DAC 1904 Dunajská Streda – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 5:0 z ŠKF Sereď.

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z MFK Ružomberok.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – z powodu urazu pachwiny poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Vancouver Whitecaps.

Turcja

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü– druga liga) – obronił rzut karny w bezbramkowo zremisowanym meczu z Bolusporem. Zagrał cały mecz.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – z powodu pauzy za żółte kartki nie zagrał w wygranym 1:0 ligowym meczu z FK Mariupol.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Barry Town i zapewnił sobie mistrzostwo kraju.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 ze SPAL.

Krzysztof Piątek (AC Milan – Serie A) – 84 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Lazio.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z AS Roma.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Juventusem.

Michał Marcjanik (Carpi FC 1909 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:4 z Lecce.