Oko na rodaka: Polska sobota w Serie B

Polscy piłkarze po przerwie reprezentacyjnej nie zawiedli. Zwłaszcza we Włoszech, gdzie na boiskach Serie B bramki strzelili Sebastian Musiolik i Bartosz Salamon, a Mariusz Stępiński zaliczył asystę. Kolejne trafienie na Słowacji Dawid Kurminowski, a swój debiut w Bahrajnie Łukasz Gikiewicz okrasił bramką.

Polacy po raz kolejny błysnęli we włoskiej Serie B. Bilans soboty naszych rodaków prezentuje się następująco – dwie bramki i jedna asysta. Sebastian Musiolik zaczął bardzo szybko, a tak naprawdę zaczął błyskawicznie. Już w 18. sekundzie meczu z Monzą były napastnik Rakowa Częstochowa wykorzystał dogranie Davide Diawa i z najbliższej odległości strzelił swojego drugiego gola w tym sezonie. Parenaście minut później Bartosz Salamon wykorzystał dośrodkowanie Salvatore Esposito i wyprowadził SPAL na prowadzenie w meczu z Pescarą. Na dokładkę asystę przy bramce Massimo Cody zaliczył występujący w Lecce Mariusz Stępiński. Jego zespół rozgromił Reggianę aż 7:1. SPAL Salamona wygrało 2:0 z Pescarą, poza kadrą której znalazł się kontuzjowany Paweł Jaroszyński. Pordenone Musiolika i Adama Chrzanowskiego (cały mecz na ławce) zremisowała ostatecznie 1:1 z Monzą.

U Dawida Kurminowskiego wszystko w normie. Strzelał przed wyjazdem na mecz młodzieżowej reprezentacji Polski, strzela także po powrocie do Žiliny. W spotkaniu 14. kolejki słowackiej ekstraklasy z AS Trenčín Polak strzelił swojego dziewiątego gola w lidze w tym sezonie. Polak w 59. minucie wykończył dogranie piłki w pole karne Davida Ďuriša i na wślizgu pokonał bramkarza rywali. Jego zespół ostatecznie wygrał 2:0 i zajmuje obecnie trzecie miejsce w tabeli. Bramkę Polaka można obejrzeć pod tym linkiem (gol od 2:50).

Cypr, Kazachstan, Arabia Saudyjska, Tajlandia, Jordania, Rumunia i Bahrajn. Tak prezentuje się CV Łukasza Gikiewicza, który zmienił po raz kolejny swój klub – tym razem przeszedł z Jordańskiego Al-Faisaly SC do East Riffa Club z Bahrajnu. W piątek polski napastnik zadebiutował w barwach swojego nowego klubu w pucharowym starciu z Al-Shabab Club. 33-letni napastnik pierwszy występ może zaliczyć do udanych – zagrał cały mecz i strzelił gola na 3:1 dla swojego zespołu, pieczętując tym samym jego zwycięstwo.

Polska Ekstraklasa po zakończeniu ubiegłego sezonu straciła dwóch doświadczonych, środkowych pomocników – Dominika Furmana i Janusza Gola. Obaj obrali południowy kierunek i swoją karierę kontynuują odpowiednio w Rumunii i Turcji. W piątek Gol swoją asystę w spotkaniu z Voluntari dołożył sporą cegiełkę do zwycięstwa 3:0 Dinama Bukareszt. W sobotę Gençlerbirliği SK zostało rozgromione na swoim boisku przez zdecydowanie bardziej utytułowane Fenerbahçe. W 31. minucie spotkania Furman dośrodkował z rzutu wolnego w okolicę dalszego słupka, gdzie piłkę głową do bramki skierował Diego Angelo. Była to bramka na 1:1 – wtedy jeszcze mogło się wydawać, że zespół Furmana będzie stać na sprawienie niespodzianki. Tak się jednak nie wydarzyło, Fenerbahçe wygrało na wyjeździe aż 5:1. Furman pomimo asysty został zmieniony już w przerwie.

Podsumowanie występów polskich zawodników (20-21 listopada)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Manchesterem United.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cardiff City.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Bristol City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Nottingham Forest.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Bristol City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Middlesbrough.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Wimbledonem.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Northampton Town.

Bahrajn

Łukasz Gikiewicz (East Riffa Club – Ekstraklasa) – strzelił gola w debiucie. Jego zespół wygrał 3:1 w meczu Pucharu Bahrajnu z Al-Shabab Club.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:6 ligowy mecz ze Slavią Praga.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:6 ligowy mecz ze Slavią Praga.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z PSG.

Hiszpania

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:4 z Mirandés.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – trzecia liga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z rezerwami Sportingu Gijón.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Kashimą Antlers.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Kyzyłżardą Petropawł.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Kyzyłżardą Petropawł.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 89. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Schalke.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 54 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 z Hoffenheim.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Werderem Brema.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 76 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 5:2 ligowego meczu z Herthą.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 60 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z SV Sandhausen.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na 0:2 ligowy mecz z FC St. Pauli.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Karlsruher SC.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 84. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z SV Sandhausen.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z SV Sandhausen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z 1. FC Saarbrücken.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – mecz jego zespołu został odwołany.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Duisburgiem.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Arsenałem Tuła.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Arsenałem Tuła.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz ze Spartakiem Moskwa.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 3:0 ligowym meczu z Voluntari.

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Concordią Chiajna.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – wszedł na boisko w 67. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z CSM Slatina.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z AS Trenčín.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z AS Trenčín. Został zmieniony w 82. minucie meczu.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut w wygranym 2:1 meczu fazy play off z Montreal Impact.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespól zremisował w lidze 2:2 z Hibernian.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hamilton Academical.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premieship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Saint Mirren.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – zaliczył asystę w przegranym 1:5 ligowym meczu z Fenerbahçe. Został zmieniony w przerwie.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Gazişehir Gaziantep FK.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Denizlisporem.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – 58 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Sivassporem.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 88 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Samsunosporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Inhułciem Petrowe.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 80 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cardiff Met FC.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Flint Town United FC.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Connah’s Quay Nomads.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Crotone.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Lazio.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Cagliari.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Juventusem.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Monzą.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą na wygrany 2:0 ligowy mecz z Pescarą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 56. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Venezią.

Paweł Jaroszyński (Delfino Pescara 1936 – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz ze SPAL.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 7:1 ligowego meczu z Reggianą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – 70 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Venezią.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Monzą. Został zmieniony w 85. minucie.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 78. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Cosenzą.

Bartosz Salamon (SPAL 2013 – Serie B) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Pescarą. Zagrał cały mecz.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – zaliczył asystę w wygranym 7:1 ligowym meczu z Reggianą. Został zmieniony w 71. minucie.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Cosenzą.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – wszedł na boisko w doliczonym czasie gry zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Cittadellą.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Grosseto.