Oko na rodaka: Ogromny pech Polaka. Jan Bednarek z samobójem

Po niefortunnej interwencji samobójczego gola w starciu ligowym z Wolverhampton strzelił występujący w Southampton Jan Bednarek. Zespół Polaka wciąż pozostaje na dnie tabeli Premier League.

Jan Bednarek

Ogromnego pecha w spotkaniu angielskiej Premier League z Wolverhampton miał Jan Bednarek. Southampton do przerwy prowadził 1:0 dzięki bramce Carlosa Alcaraza. Cały plan “Świętych” posypał się w 72. minucie, gdy niefortunną interwencję po strzale jednego z rywali zanotował Jan Bednarek. Reprezentant Polski w pierwszej chwili zdołał zablokować strzał piłkarza Wolverhampton, lecz finalnie bardzo pechowo skierował futbolówkę do własnej bramki. Jan Bednarek zagrał cały mecz.

“Święci” szybko strzelili gola, jednak ostatecznie pozostali z niczym. W 87. minucie komplet punktów “Wilkom” zapewnił João Gomes. Southampton po rozegraniu 23 spotkań w dalszym ciągu zajmuje ostatnie miejsce w tabeli angielskiej Premier League. Ich strata do bezpiecznej strefy wynosi obecnie cztery punkty. Tak wygląda obecnie tabela.

Krystian Bielik

W piątkowy wieczór Krystian Bielik strzelił swojego pierwszego gola w lidze od roku. 30 stycznia jako zawodnik Derby County pokonał bramkarza … Birmingham City, do którego obecnie jest wypożyczony z trzecioligowego obecnie Derby. Domowy mecz z West Bromwich Albion był dla reprezentanta Polski już 22. w trwającym sezonie angielskiej Championship.

W 52. minucie Polak wykończył celną główką dośrodkowanie z rzutu rożnego Hannibala Mejbriego, który w pierwszej połowie wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Birmingham City, który wygrał ostatecznie 2:0 z WBA, zanotował dziesiąte zwycięstwo w tym sezonie. Pomogło im to odskoczyć od strefy spadkowej na dziesięć punktów. Zespół Polaka ma jednak ogromne problemy finansowe, przez co w najgorszym przypadku może zostać zdegradowany. Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Filip Jagiełło

Wejście w smoka we włoskiej Serie B zanotował Filip Jagiełło. Pomocnik Genoi pojawił się na boisku w 89. minucie meczu ligowego z Palermo. Jego zespół prowadził wówczas 1:0 dzięki trafieniu Alberta Guðmundssona. W szóstej minucie doliczonego czasu gry niepilnowany w polu karnym Polak pewnie wykończył dośrodkowanie z prawego skrzydła George Pușcașa.

Dla Jagiełły było to trzecie ligowe trafienie w tym sezonie, a łącznie już dwunaste na poziomie włoskiej Serie B. Zespół z Genui dzięki tej wygranej na pewno utrzyma się na fotelu wicelidera przynajmniej do kolejnej ligowej kolejki. Wraz z Frosinone, którego zawodnikiem jest Przemysław Szymiński, tworzą na ten moment duet faworytów do awansu na najwyższy szczebel rozgrywkowy.

Marcel Lotka

W spotkaniu 22. kolejki niemieckiej 3. ligi pomiędzy rezerwami Borussii Dortmund i 1. FC Saarbrücken Marcel Lotka obronił rzut karny. Nie ustrzegło to jednak jego drużyny przed porażką 1:2. Na ten moment rezerwy Borussii znajdują się tuż nad strefą spadkową. Grający w poprzednim sezonie w Hercie Berlin bramkarz wyczuł w 37. minucie intencję Juliusa Biady i sparował strzał skierowany w lewy dolny róg bramki BVB.

Podsumowanie występów polskich zawodników (10-11 lutego)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – strzelił samobójczego gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Wolverhampton. Zagrał cały mecz.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Chelsea.

Jakub Kiwior (Arsenal FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Brentfordem. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Crystal Palace.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Milwall wygrało w lidze 2:1 z QPR.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z West Bromwich Albion. Zagrał cały mecz.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – z powodu urazu poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Wigan.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship)  – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Bristol City.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Exeter City.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Derby County.

Belgia

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z OH Leuven.

Kamil Piątkowski (KAA Gent – Ekstraklasa) – 52 minuty w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Westerlo. Zszedł z boiska z powodu kontuzji.

Aleksander Buksa (SL16 FC – druga liga) – zszedł w przerwie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Club NXT.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Chebyr przegrał w lidze 0:2 z CSKA 1948 Sofia.

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz ze Spartakiem Warna.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Omónią Nikozja.

Karol Struski (Áris Limassol – Ekstraklasa) – 62 minuty i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Omónią Nikozja.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Ajaccio

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z z Olympique Marsylia.

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Chamois Niortais.

Holandia

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Willem II.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Knockbreda FC – druga liga) – rozpoczął w wyjściowym składzie przegrany 1:4 ligowy mecz z Warrenpoint Town.

Islandia

Robert Błąkała (Njarðvík – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:3 meczu Pucharu Ligi z Víkingurem.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w Pucharze Ligi 0:4 z HK.

Ernest Słupski (Þróttur Reykjavík – druga liga) – 79 minut w przegranym 1:4 meczu Pucharu Ligi z Fjölnirem.

Izrael

Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 58. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Hapoelem Katamon Jerozolima. Dostał żółtą kartkę.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Mainz.

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Bayernem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z Mainz.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Schalke.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Wolfsburgiem. 31-latka wykluczyła kontuzja.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – 77 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Karlsruher SC.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 56 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z TSV 1860.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Meppen.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – obronił rzut karny w przegranym 1:2 ligowym meczu z 1. FC Saarbrücken. Zagrał cały mecz.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – wszedł na boisko w 80. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Erzgebirge Aue.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z TSV 1860.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z rezerwami SC Freiburg.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – wszedł w przerwie przegranego 0:3 ligowego meczu z Elversbergiem.

Rumunia

Krystian Nowak (Universitatea Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z CS Mioveni.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Cardiff Met.

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – nie zagrał w wygranym 5:0 ligowym meczu z Aberystwyth Town.

Hubert Matras (Swansea University FC- druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Llantwit Major.

Węgry

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 84 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Ferencvárosem.

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Kecskemét TE.

Włochy – Serie A

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Empoli.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz ze Spezią. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z AC Milan.

Jordan Majchrzak (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Lecce. Czeka na debiut w pierwszym zespole.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Empoli.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Empoli zremisowało w lidze 2:2 ze Spezią.

Przemysław Wiśniewski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Empoli.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Lecce.

Szymon Żurkowski (Spezia Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Empoli. Polski pomocnik jest kontuzjowany.

Włochy – Serie B

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 70 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ternaną.

Thiago Cionek (Reggina – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Pisą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Cagliari. Reprezentant Polski zmaga się z kontuzją kolana.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Palermo. Wszedł na boisko w 89. minucie.

Mateusz Kowalski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Ternaną. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole nowego klubu.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 90. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Cagliari.

Marcin Listkowski (Brescia Calcio – Serie B) – 62 minuty i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Modeną.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 62. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Modeną.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Venezią.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Cittadellą.

Włochy – Serie C

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – wszedł na boisko w 63. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:1 ligowym meczu z Feralpisalò.

Mikołaj Reclaf (Piacenza Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Pro Vercelli. Polak czeka na debiut.