Oko na rodaka: Nicola Zalewski rozpoczął strzelanie w Serie A

Nicola Zalewski

asroma.com/it

W przegranym 3:4 spotkaniu z Sassuolo swojego pierwszego gola w rozgrywkach Serie A strzelił pomocnik AS Roma Nicola Zalewski. W tym samym spotkaniu w barwach rzymskiego klubu zadebiutował Jordan Majchrzak. Ciekawie było również u innych Polaków występujących w ligach zagranicznych.

Nicola Zalewski rozpoczyna strzelanie w Serie A

Długo na premierową bramkę na boiskach włoskiej Serie A czekał Nicola Zalewski. Jednak w końcu ten moment nastąpił. W 26. minucie spotkania z Sassuolo Nicola Zalewski oddał strzał z powietrza. Futbolówka odbiła się od murawy, a następnie przelobowała bezradnego Andreę Consigliego. Było to jednak dla Romy zaledwie kontaktowe trafienie. Wcześniej bramkarza gospodarzy dwukrotnie pokonał Armand Laurienté.

Nie było to jednak przełomowe trafienie dla Romy, która tuż przed przerwą straciła gola i jednego zawodnika. Za bezmyślny faul z boiska wyleciał Marash Kumbulla, a rzut karny wykorzystał Domenico Berardi. Na początku drugiej połowy po fantastycznym strzale Paulo Dybali Roma złapała kontakt. W 75. minucie ponowną przewagę Sassuolo dał jednak Andrea Pinamonti.

W Romie już nie tylko Nicola Zalewski

Dwie minuty później Nicola Zalewski zszedł z boiska, a zastąpił go Cristian Volpato. Drugim zmiennikiem w tym “oknie zmianowym” był Jordan Majchrzak, dla którego był to debiut w seniorskim zespole Romy. Wypożyczony z Legii Warszawa juniorski reprezentant Polski zmienił Tammy’ego Abrahama. 18-letni napastnik na początku tego roku został włączony przez Jose Mourinho do kadry pierwszego zespołu. Majchrzak przed debiutem trzykrotnie znajdował się w kadrze meczowej Romy, jednak za każdym razem pozostawał na ławce rezerwowych. Romę stać było w tym spotkaniu jeszcze na jedno trafienie. Wynik spotkania na 3:4 w doliczonym czasie gry ustalił Georginio Wijnaldum.

Po tej porażce Roma straciła czwartą pozycję w tabeli na rzecz AC Milan. W dalszym ciągu jednak stołeczny klub ma duże szanse nawet na wicemistrzostwo Włoch. Do zakończenia sezonu Serie A zostało aż 12 kolejek, przez co wszystko jest jeszcze możliwe. No może poza tym, by wyprzedzić wyraźnie rozpędzone Napoli. Aktualna tabela włoskiej Serie A.

Oskar Zawada

Czy Oskar Zawada w końcu się zatrzyma? Zapewne tak, ale to jeszcze nie ten moment. W rozegranym w nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu spotkaniu australijskiej A-League polski napastnik strzelił swojego już 12. ligową bramkę w tym sezonie. 27-latek tym samym śrubuje swoją imponującą statystykę. Mecz z Sydney FC był czwartym z rzędu ze zdobyczą strzelecką. Zawada w tym sezonie zagrał w 20 spotkaniach A-League.

Jedyną bramkę w wygranym 1:0 spotkaniu z Sydney FC Zawada strzelił w stylu do którego przyzwyczaił już kibiców futbolu na Antypodach. W 21. minucie z lewej strony boiska dośrodkował Lucas Mauragis. Polak wygrał pojedynek powietrzny z rywalem i precyzyjną główką pokonał Andrew Redmayne’a. Jeszcze w pierwszej połowie, po kolejnym dośrodkowaniu Zawada ponownie uderzał głową. Tym razem jednak w zdecydowanie gorszej pozycji strzelił nad bramką.

Dzięki tej wygranej Wellington Phoenix umocniło się na piątej pozycji w tabeli i zwiększyło swoją przewagę nad szóstym Sydney FC do czterech punktów. Do końca sezonu zasadniczego australijskiej A-League pozostało już tylko sześć kolejek. Zespół Polaka wciąż liczy się w walce o awans. W ostatecznym rozrachunku, przy dobrej postawie w końcówce sezonu, możliwe jest nawet zajęcie miejsca w TOP2, co poskutkuje rozstawieniem w finałowej fazie rozgrywek.

Precyzyjna wrzutka Kamila Piątkowskiego

Pojedynek dwóch polskich defensorów wypożyczonych do belgijskiej ekstraklasy zakończył się ostatecznie kanonadą. KAA Gent na wyjeździe rozbił Zulte Waregem aż 6:2. Asystę przy pierwszym trafieniu dla zwycięzcy zanotował Kamil Piątkowski. Wypożyczony z austriackiego Red Bullu Salzburg 22-latek w 37. minucie precyzyjnie dośrodkował na głowę Juliena de Sarta, który wyprowadził gości na prowadzenie.

Piątkowski po raz kolejny w tym sezonie zagrał cały mecz w barwach Gentu. Również po drugiej stronie boiska Polak pozostał na placu gry do końcowego gwizdka. Karol Fila od dłuższego czasu gra jako prawy środkowy w tercecie defensorów Zulte Waregem. Postawa jego zespołu jest jednak rozczarowująca. Zulte Waregem w ostatnich dwóch spotkaniach ligowych stracił aż dziesięć goli. W efekcie drużyna, do której z francuskiego Strasboruga wypożyczony jest Fila, plasuje się aktualnie na przedostatniej pozycji w tabeli. W zupełnie innej sytuacji jest natomiast piąty Gent, który w dalszym ciągu liczy się w walce o awans do grupy mistrzowskiej.

Karol Struski z kolejną asystą

Występujący w cypryjskim Árisie Limassol Karol Struski w spotkaniu ligowym z Páfos zanotował asystę. Rzecz działa się tuż przed przerwą. Dośrodkowanie z głębi pola Polaka wykorzystał Leo Bengtsson. Szwed tym samym wyprowadził gości na prowadzenie 2:1. Wcześniej bramkę dla Árisa z rzutu karnego strzelił Aleksandr Kokorin. Gospodarze odpowiedzieli chwile później trafieniem Onniego Valakariego.

Niestety, z powodu urazu Struski na drugą połowę już nie wyszedł. Już bez Polaka w składzie przyjezdni stracili komplet punktów. W 82. minucie dublet skompletował Valakari. Dwie minuty po tym trafieniu na boisku pojawił się Mariusz Stępiński. Czterokrotny reprezentant Polski nie zdołał jednak odmienić losów spotkania. Po raz kolejny poza kadrą Páfos znalazł się Filip Majchrowicz. Były bramkarz Radomiaka Radom nadal czeka na debiut w nowym zespole.

Remis 2:2 oznacza, że Áris utrzymał trzecią pozycję w tabeli grupy mistrzowskiej oraz trzypunktową zaliczkę nad czwartym Páfos. Tabeli cypryjskiej ekstraklasy przewodzi aktualnie APOEL Nikozja, do którego zespół Stępińskiego i Struskiego traci sześć punktów.

Podsumowanie występów polskich zawodników (12 marca)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Manchesterem United.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 80 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z West Ham United.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Aston Villą.

Jakub Kiwior (Arsenal FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Fulham.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z West Ham United. Polski bramkarz dotychczas nie zagrał w pierwszym zespole Aston Villi.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Sunderlandem.

Belgia

Aleksander Buksa (Royal Standard de Liège – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Clubem Brugge. Polak dotychczas występował tylko w zespole rezerw.

Karol Fila (SV Zulte Waregem – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:6 ligowym meczu z KAA Gent.

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Anderlechtem.

Kamil Piątkowski (KAA Gent – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 6:2 ligowym meczu z Zulte Waregem.

Bułgaria

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 70 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Czerno More Warna.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Árisem Limassol. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w barwach nowego zespołu.

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 84. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Páfos.

Karol Struski (Áris Limassol – Ekstraklasa) – asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Páfos. Zszedł z boiska w przerwie z powodu urazu.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – zmieniony w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z Bohemians Praga.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Horsens.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Clermont Foot.

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Nicea zremisowała w lidze 2:2 z Nantes.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Clermont Foot.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Lorient.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Clermont Foot.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z RC Lens.

Grecja

Tomasz Kędziora (PAOK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Vólos.

Tymoteusz Puchacz (Panathinaïkós AO – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Atrómitosem.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Olympiakósem Pireus.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Athletic Bilbao.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Realem Zaragoza.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Ajaxem.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – wszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Volendam.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 mecz Pucharu Ligi z IF Vestri.

Izrael

Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 55. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Hapoelem Irony Kiryat Shmona.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Yokohama FC.

Niemcy

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Unionem Berlin.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z rezerwami SC Freiburg.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Dynamem Drezno.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Saarbrücken.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sydney FC. Zagrał cały mecz.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – zagrał w przegranym 1:2 ligowym meczu z Metaloglobusem Bukareszt.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Minaur Baia Mare.

Słowacja

Dominik Sokół (1.FC Tatran Prešov – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z FC Petržalka.

Turcja

Patryk Szysz (İstanbul Başakşehir FK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Beşiktaşem.

USA

Mateusz Klich (DC United – MLS) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Orlando City.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 69. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Saint Louis City SC.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – 55 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Philadelphia Union.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL Championship) – 83 minuty w przegranym 1:3 ligowym meczu z San Antonio FC.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Ferencvárosem.

Włochy

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Fiorentiną. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Monzą.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 59 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Lecce.

Jordan Majchrzak (AS Roma – Serie A) – wszedł na boisko w 77. minucie przegranego 3:4 ligowego meczu z Sassuolo. Był to jego debiut w pierwszym zespole Romy.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Sampdorią.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Juventus wygrał w lidze 4:2 z Sampdorią.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – strzelił gola w przegranym 3:4 ligowym meczu z Sassuolo. Został zmieniony w 77. minucie. Nicola Zalewski strzelił swojego pierwszego gola w Serie A.

Filip Jagiełło (Genoa – Serie B) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Ternaną.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Cosenzą.

Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze SPAL.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – cały mecz na ławce w przegranym 0:1 ligowym spotkaniu z Padovą.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Monterosi.

Mikołaj Reclaf (Piacenza Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Mantovą. Polak dotychczas nie zagrał w żadnym spotkaniu w barwach Piacenzy.