Oko na rodaka: Kolejne trafienia naszych napastników. Jarosław Jach zadebiutował w Eredivisie

eintracht.com

Z powodu absencji Roberta Lewandowskiego sobota w wykonaniu naszych reprezentantów była nieco uboższa. Nie oznacza to jednak, że nic się nie działo. Swoje kolejne ligowe trafienia zaliczyła trójka naszych napastników – Piotr Grzelczak, Martin Kobylański i Dawid Kurminowski. Swój debiut w barwach Fortuny Sittard zanotował Jarosław Jach.

Martin Kobylański rozpoczął i zakończył październik strzelając gola w meczu 2. Bundesligi. Trzeciego października Polak strzelił gola w przegranym 1:4 meczu 3. kolejki z Hannoverem 96. W sobotnie popołudnie jego Eintracht Braunschweig mierzył się na swoim obiekcie z 1.FC Nürnberg i do 52. minuty przegrywał 1:2. Właśnie wtedy Kobylański, sprawujący funkcję kapitana swojego zespołu, otrzymał prostopadłe podanie od Danilo Wiebego i po wyprzedzeniu obrońców popisał się mocnym strzałem przy bliższym słupku bramki drużyny z Norymbergi, tym samym wyrównując stan meczu. Kobylański zszedł z boiska w 84. minucie, a w doliczonym czasie gry trzy punkty dla Eintrachtu dał Nick Proschwitz, który wykorzystał rzut karny.

W meczu 12. kolejki słowackiej ekstraklasy MŠK Žilina z Dawidem Kurminowskim w wyjściowym składzie wygrał 3:1 z FK Senica. Polski napastnik, który w Polsce seniorską karierę rozpoczynał w Lechu Poznań, strzelił swojego siódmego gola w tym sezonie Fortuna Ligi. W 25. minucie spotkania 21-letni napastnik wykorzystał dogranie Davida Ďuriša i otworzył wynik spotkania. Sam Kurminowski grał do 80. minuty. W Žilinie, której trenerem jest znany z polskich boisk Pavol Staňo, poza kadrą meczową znalazł się inny młodzieżowy reprezentant Polski – Jakub Kiwior. Sam Kurminowski zajmuje obecnie trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców słowackiej ekstraklasy. Liderem z dziewięcioma bramkami jest Zsolt Kalmár. O jedno trafienie od Polaka lepszy jest jego klubowy kolega – 21-letni reprezentant Armenii Wahan Biczachczjan.

Holenderska Fortuna Sittard jest dla Jarosława Jacha czwartym klubem do którego został wypożyczony z Crystal Palace. Wcześniej Polak występował kolejno w tureckim Çaykur Rizespor Kulübü, mołdawskim Sheriffie Tiraspol i Rakowie Częstochowa, którego barwy reprezentował w poprzednim sezonie Ekstraklasy. Debiut Jacha w holenderskiej Eredivisie przypadł na największe wyzwanie w sezonie. W ramach 7. kolejki spotkań Fortuna zmierzyła się na wyjeździe z Ajaxem Amsterdam, a Jach znalazł się w wyjściowym składzie swojego zespołu. Zaczęło się bardzo obiecująco – w 7. minucie gości na nieoczekiwane prowadzenie wyprowadził George Cox. Mistrz Holandii zdołał jednak jeszcze przed zakonczeniem pierwszej połowy wyjść na prowadzenie po dwóch bramkach Davy’ego Klaassena. W drugiej połowie przez większość czasu Ajax nie poprawił swojego wyniku – tą przyjemność zostawili sobie na ostatni kwadrans, gdy strzelili aż trzy bramki. Fortunę stać było jedynie na drugie, honorowe trafienie Coxa. Jach zagrał pełne 90 minut, jednak nie uchronił swojego zespołu przed kolejną porażką. Fortuna Sittard z dwoma punktami zamyka tabelę Eredivisie.

Kończący się powoli, wyjątkowo skrócony sezon piłkarski w Kazachstanie jest bardzo udany dla naszych rodaków. Bardzo blisko wywalczenia mistrzostwa kraju jest Kajrat Ałmaty, gdzie grają Jacek Góralski i Konrad Wrzesiński. Po piątkowym zwycięstwie nad zajmującą drugie miejsce Astaną zespół Polaków ma aż 14 punktów przewagi i już w najbliższym tygodniu mogą zapewnić sobie trzecie w historii klubu mistrzostwo Kazachstanu. Szczebel niżej już w zeszłą niedzielę awans do ekstraklasy wywalczył sobie FK Atyrau, którego napastnikiem jest Piotr Grzelczak. W sobotni poranek jego drużyna w meczu ostatniej kolejki przegrała 2:3 z Akżajykiem Uralsk, a Polak wpisał się na listę strzelców w 41. minucie strzelając gola na 2:1. Było to jego piąte trafienie w tym sezonie. Bramka do obejrzenia tutaj (od 13:00).

Występy polskich zawodników w ligach zagranicznych (30-31 października)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Liverpoolem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Huddersfield.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Bournemouth..

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Watfordem.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bournemouth.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – zszedł z boiska w doliczonym czasie wygranego 3:1 ligowego meczu z Bristol City.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bristol Rovers.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Blackpool.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Cercle Brugge. Polski napastnik, który czeka na debiut w nowym klubie, wrócił już do treningów po kontuzji.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Ermísem Aradíppou.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie w Czechach zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony. Rozgrywki piłkarskie w Czechach zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – wszedł na boisko w 75. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Cádiz.

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Albacete.

Holandia

Jarosław Jach (Fortuna Sittard – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z Ajaxem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany. Rozgrywki piłkarskie w tym kraju zostały przedwcześnie zakończone z powodu pandemii koronawirusa.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sanfrecce Hiroshima.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Astaną.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Astaną.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – druga liga) – strzelił gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z Akżajyk Uralsk. Zszedł w 59. minucie meczu.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Mainz.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 60. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Mainz.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Schalke.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z 1. FC Köln.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Arminią Bielefeld.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 25. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Sandhausen.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Heidenheim.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z SSV Jahn Regensburg.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – 84 minuty i gol w wygranym 3:2 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Heidenheim.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Heidenheim.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z VfB Lübeck.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespól przegrał w lidze 2:5 z SV Waldhof Mannheim.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z Dynamem Drezno.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) –

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Moreirense.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z FK Soczi.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z FK Soczi.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – wystąpił w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Metaloglobus Bucureşti.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – mecz jego zespołu został przełożony.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Senicą.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Senicą. Zszedł z boiska w 80. minucie.

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany. Rozgrywki drugiej ligi słowackiej zostały zawieszone z powodu złej sytuacji epidemicznej w tym kraju.

Daniel Skiba (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany. Rozgrywki drugiej ligi słowackiej zostały zawieszone z powodu złej sytuacji epidemicznej w tym kraju.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – mecz jego zespołu został odwołany. Rozgrywki drugiej ligi słowackiej zostały zawieszone z powodu złej sytuacji epidemicznej w tym kraju.

Szkocja

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Motherwell.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Ross County.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – 64 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Gazişehir Gaziantep FK.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Galatasaray.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Gençlerbirliği SK.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Galatasaray.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – 85 minut w wygranym 5:1 ligowym meczu z BB Erzurumspor.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Ümraniyesporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Dnipro.

Walia

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bala Town.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został przełożony.

Włochy

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Atalantą.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Cagliari.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Bologną.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Ascoli.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – mecz jego zespołu został przełożony.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 69 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Virtusem Entella.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – mecz jego zespołu został przełożony.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 78. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Virtusem Entella.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Ascoli.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Vicenzą. Mecz został przerwany w drugiej połowie przy stanie 2:0 dla Venezii z powodu mgły.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Paganese.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:5 z 07 Vestur.