Oko na rodaka: Karol Świderski zaczął od asysty

charlottefootballclub.com

W przegranym 1:3 spotkaniu z Saint Louis City swoją pierwszą w tym sezonie MLS asystę zanotował napastnik Charlotte FC Karol Świderski. Gola na wagę cennych trzech punktów dla drugoligowej Ibizy strzelił Mateusz Bogusz. Na listę strzelców wpisali się również Aleksander Buksa i Tomasz Kędziora.

Świderski z asystą

Saint Louis City jest nowym uczestnikiem amerykańskiej MLS, który z przytupem rozpoczął swoją przygodę. W debiucie zespół ten wygrał na wyjeździe 3:2 z Austin FC, natomiast minionej nocy okazał się lepszy na swoim terytorium z Charlotte FC. Zwycięzcom szyki próbowali pomieszać dwaj Polacy występujący w klubie z Charlotte – Kamil Jóźwiak i Karol Świderski. Początkowo efekt był niezły, lecz finalnie skończyło się porażką.

Gościom ostatecznie udało się przetrwać napór rywala w pierwszych fragmentach spotkania i w 25. minucie nieoczekiwanie wyszli na prowadzenie. Po przechwycie jeszcze na własnej połowie Kamil Jóźwiak wyprowadził kontrę swojego zespołu. Skrzydłowy zagrał na prawe skrzydło, gdzie niekryty był Karol Świderski. Reprezentant Polski popisał się bardzo dokładnym dośrodkowaniem wprost na głowę Enzo Copettiego, który pewnie pokonał Romana Bürkiego.

Pech Polaka

Końcówka pierwszej połowy należała jednak do gospodarzy. Wynik pechową interwencją głową wyrównał Bill Tuiloma. Środkowy defensor zagrał na tyle niefortunnie, wskutek czego przelobował własnego, nieco wysuniętego z bramki golkipera. Na dodatek, już w doliczonym czasie gry pierwszej połowy na swój pechowy moment natrafił Świderski. Polski napastnik ustawiony w tym spotkaniu bliżej prawej flanki próbując zablokować dośrodkowanie rywala zagrał futbolówkę ręką. Ta sytuacja nie uszła uwadze arbitra, który ostatecznie podyktował rzut karny. Jego egzekutorem okazał się natomiast Eduard Löwen.

Po przerwie Charlotte nie udało się odrobić strat. Na dodatek, ich drugą w tym sezonie porażkę po kolejnym fatalnym błędzie obrony przypieczętował w 71. minucie João Klauss. Świderski cztery minuty wcześniej opuścił boisko, gdy zastąpił go Kerwin Calderón Vargas. Ponadto w Charlotte cały mecz zagrał Kamil Jóźwiak, a poza kadrą meczową pozostał Jan Sobociński.

Minionej nocy na boiskach amerykańskiej MLS wystąpili nie tylko Jóźwiak i Świderski, ale również i Mateusz Klich (Chicago Fire), Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) oraz Kacper Przybyłko (Chicago Fire). Nie mogą być oni jednak zadowoleni ze swoich występów. Zespoły Klicha i Niezgody przegrały, natomiast jeden punkt w starciu z New York City FC wywalczyła drużyna z Chicago.

Tak prezentuje się aktualna tabela MLS

Tomasz Kędziora z pierwszym golem

Debiut w wyjściowym składzie PAOK-u i premierowy gol w rozgrywkach greckiej ekstraklasy. Tomasz Kędziora niedzielny wieczór spędził w bardzo miły sposób. Dla reprezentanta Polski był to dopiero drugi występ w barwach nowego klubu, do którego trafił zimą z ukraińskiego Dynama Kijów.

PAOK na swoim terenie rozbił przedostatni w tabeli Ionikós aż 6:0. Polak pokonał bramkarza rywali jako piąty, wykorzystując w 54. minucie dośrodkowanie z rzutu wolnego Khaleda Narey’a. Co ciekawe, 28-letni Niemiec zanotował w tym spotkaniu aż cztery (!) asysty. Dzięki tej wygranej PAOK trzyma się cały czas blisko podium. Czwarty w tabeli zespół z Salonik do trzeciej lokaty traci zaledwie dwa punkty. Stawce przewodzi AEK Ateny, zawodnikiem którego jest Damian Szymański. Natomiast na drugiej pozycji znajduje się Panathinaikos, do którego wypożyczony jest obecnie Tymoteusz Puchacz.

Aleksander Buksa znów bohaterem

Tymczasem na drugoligowych belgijskich boiskach rozszalał się nam Aleksander Buksa. Wypożyczony z włoskiej Genoi do Standardu Liege napastnik strzelił gola w trzecim kolejnym spotkaniu z rzędu w barwach rezerw swojego nowego klubu. Zarówno przed tygodniem, jak i dzisiaj, były to trafienia na wagę bezcennych punktów. Bezcennych, bo rezerwy Standardu cały czas walczą o utrzymanie się w lidze.

Buksa pokonał bramkarza rezerw KRC Genk w czwartej minucie doliczonego czasu gry, doprowadzając tym samym do remisu 1:1. Była to dla niego już czwarta bramka w tym sezonie strzelona w szóstym występie. Co ciekawe, w tym meczu sędzia pokazał aż cztery czerwone kartki – trzy dla Genku i jedną dla Standardu. Rezerwy Standardu dysponują obecnie już dziewięciopunktową przewagą nad miejscem zagrożonym relegacją. Oznacza to, że utrzymanie w lidze jest już bardzo blisko.

Bogusz na wagę zwycięstwa

“Polski mecz” na poziomie drugiej ligi hiszpańskiej rozstrzygnęło trafienie Mateusza Bogusza. Wypożyczony z Leeds United pomocnik w 64. minucie otrzymał podanie głową od Ekaina Zenitagoii, a następnie pewnym strzałem prawą nogą zapewnił Ibizie jednobramkowe zwycięstwo w starciu z Leganés. Zawodnikiem tego zespołu jest Piotr Parzyszek, który jednak całe spotkanie obserwował z perspektywy ławki rezerwowych. Bogusza zaś w 76. minucie zmienił Kevin Appin.

Dzięki tej wygranej Ibiza, przynajmniej na chwilę, wyprzedziła CD Lugo i wydostała się z ostatniej pozycji w ligowej tabeli. Jest to dla nich jakiś pozytywny aspekt, natomiast o utrzymanie może być ciężko. Mianowicie, zespół Bogusza traci na ten moment dziesięć punktów do bezpiecznej strefy. Ta różnica faktycznie może się jeszcze zwiększyć, gdy reszta drużyn rozegra swoje spotkania w ramach 30. kolejki.

Podsumowanie występów polskich zawodników (5 marca)

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Brisbane Roar.

Belgia

Kamil Piątkowski (KAA Gent – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Anderlechtem.

Aleksander Buksa (SL16 FC – druga liga) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z rezerwami KRC Genk. Zagrał cały mecz.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Lewskim Sofia.

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Pirinem Błagojewgrad.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 7:0 ligowym meczu z Odense.

Francja

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z AS Monaco.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Toulouse.

Grecja

Tomasz Kędziora (PAOK – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 6:0 ligowym meczu z Ionikósem. Zagrał cały mecz.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z OFI Kreta.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Valencią.

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – druga liga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Leganés. Grał do 76. minuty.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Ibizą.

Kazachstan

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Kajratem Ałmaty.

Niemcy

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Hannoverem 96.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z SpVgg Bayreuth. Czeka na debiut w pierwszym zespole.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z MSV Duisburg.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Giresunsporem.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 76 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Denizlisporem.

USA

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Saint Louis City SC.

Mateusz Klich (DC United – MLS) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Columbus Crew.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – 72 minuty w przegranym 2:3 ligowym meczu z Los Angeles FC.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – zmieniony w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z New York City FC.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Saint Louis City SC.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 67 minut, asysta i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z Saint Louis City SC.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Honvédem.

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Puskás Akadémią.

Włochy – Serie A

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze ze Spezią.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Hellasem Verona.

Jordan Majchrzak (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Juventusem. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z AS Roma.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sampdorią.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Hellasem Verona.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Juventusem.

Przemysław Wiśniewski (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Spezia bezbramkowo zremisowała w lidze z Hellasem Verona.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 64 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Juventusem.

Szymon Żurkowski (Spezia Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 64. minucie i dostał żółtą kartkę w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Hellasem Verona.

Włochy – Serie B i C

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Ternaną.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Ternaną.

Marcin Listkowski (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Cagliari.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 90. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Cagliari.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Cittadellą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Frosinone wygrało w lidze 3:0 z Venezią.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Virtusem Verona.

Mikołaj Reclaf (Piacenza Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Padovą. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Víkingurem.