Oko na rodaka: Huśtawka nastrojów Bartłomieja Drągowskiego

fiorentina

To była szalenie ciekawa niedziela. Bartłomiej Drągowski zaliczył w spotkaniu z Napoli doznał emocjonalnego rollercoasteru, najpierw broniąc rzut karny i kończąc spotkanie z groźnie wyglądającym urazem. W tym samym spotkaniu asystę zaliczył Piotr Zieliński. Na innych boiskach kolejne ligowe trafienia zanotowali Karol Świderski, Jarosław Niezgoda i Piotr Grzelczak. Szumski podobnie jak Drągowski obronił rzut karny.

Wiele działo sie w “polskim” pojedynku Fiorentiny z Napoli. Kolejny rywal Legii Warszawa w fazie grupowej Ligi Europy przegrywał z gospodarzami po 29 minutach i golu Lucasa Martíneza Quarty. Napoli zdołało wyrównać na sześć minut przed przerwą, jednak Bartłomiej Drągowski robił wszystko, by to uniemożliwić. Bramkarz reprezentacji Polski w 39. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Lorenzo Insigne, a także dobitkę głową. Polak parując piłkę po drugiej próbie upadł na murawę, przez co nie miał szans na obronę kolejnego ze strzałów, co bezlitośnie wykorzystał Hirving Lozano.

Do ostatecznego zwycięstwa Napoli walnie przyczynił się Piotr Zieliński, który w 50. minucie dośrodkował piłkę z rzutu wolnego wprost na głowę Amira Rrahmaniego. Zieliński opuścił boisko siedem minut później, a Drągowski pozostał w grze do ostatniego gwizdka. Bramkarz Fiorentiny w doliczonym czasie gry zasygnalizował kontuzję, a po ostatnim gwizdku zalanym łzami Polakiem zajął się sztab medyczny klubu z Florencji. Wszystko wskazuje na to, że przyjazd Drągowskiego na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski stoi pod poważnym znakiem zapytania.

Mecz z Eintrachtem Frankurt Bayernowi ewidentnie nie wyszedł. Powodów do zadowolenia nie ma również Robert Lewandowski, który pomimo asysty nie wykorzystał kilku świetnych okazji do strzelenia gola. Kapitan reprezentacji Polski w 29. minucie po przechwycie w środku pola bardzo przytomnie dograł futbolówkę na wolne pole, z czego użytek zrobił Leon Goretzka. Dla Polaka było to drugie spotkanie z rzędu w Bundeslidze bez gola, natomiast Bayern w dalszej części spotkania stracił dwie bramki. zanotował pierwszą porażkę w tym sezonie.

W Grecji odblokował się Karol Świderski. Napastnik PAOK-u w dwóch ostatnich sezonach strzelił po 11 goli, a w świeżo rozpoczętej kampanii na gola Polaka czekać musieliśmy do 5. kolejki spotkań i potyczki z OFI Kreta. 24-letni napastnik w 15. minucie wykorzystał dośrodkowanie z prawej strony boiska i precyzyjnym uderzeniem głową wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Ostatecznie PAOK wygrał na wyjeździe 3:1 i z dorobkiem 12 punktów zajmuje pozycję lidera.

Po wyleczeniu kontuzji Jarosław Niezgoda zagrał już w siedmiu spotkaniach MLS w barwach Portland Timbers, za każdym razem wchodząc na boisko w ostatnich minutach spotkania. Nie przeszkodziło mu to w tym, by mieć na koncie już dwa ligowe trafienia. Były piłkarz Legii Warszawa kilkadziesiąt sekund po wejściu na boisko wykończył wrzutkę z rzutu wolnego celną główką z kilku metrów i zapewnił Portland Timbers skromne zwycięstwo nad Interem Miami. Drużyna Polaka zajmuje obecnie czwarte miejsce w tabeli konferencji zachodniej i może ze względnym spokojem patrzeć w stronę fazy play off, która rozpocznie się pod koniec listopada. Do końca sezonu zasadniczego Portland Timbers rozegra jeszcze sześć spotkań, a ich przewaga nad Vancouver Whitecaps wynosi dziewięć punktów.

Chwilkę przed zwycięskim trafieniem Niezgody do zwycięstwa 3:o Philadelphii Union przyczynił się Kacper Przybyłko. Były młodzieżowy reprezentant Polski co prawda gola nie strzelił, jednak już 27 sekund po wznowieniu gry po przerwie posłał z prawego skrzydła płaskie dośrodkowanie, po którym bramkarza rywali pokonał Alejandro Bedoya. Finalnie drużyna Polaka wygrała na swoim boisku 3:0 z Columbus Crew i awansował na trzecią pozycję w tabeli konferencji wschodniej MLS. Ich przewaga nad ósmymi Atlanta United wynosi jednak tylko trzy punkty, a zespół z Filadelfi ma do rozegrania jeszcze aż siedem spotkań w ramach sezonu zasadniczego.

Kapitalna interwencja Jakuba Szumskiego przy rzucie karnym wykonywanym w 12. minucie przez Erdema Özgença nie wystarczyła, by w starciu z MKE Ankaragücü jego drużyna wywalczyła choćby jeden punkt. Zespół Daniela Łukasika (poza kadrą meczową) wygrał 2:1 na swoim boisku, a honorowe trafienie dla BB Erzurumspor Kulübü w doliczonym czasie gry strzelił dokonale znany z polskich boisk Arvydas Novikovas. W tabeli drugiej ligi tureckiej drużyna Szumskiego plasuje się na czwartej pozycji.

Występujący w FK Atyrau Piotr Grzelczak w najlepszy możliwy sposób rozpoczął spotkanie kazachskiej ekstraklasy z FK Taraz. W pierwszej akcji spotkania Polak otrzymał podanie z lewego skrzydła od Alexa Júniora i w 56 sekundzie spotkania precyzyjnym strzałem po ziemi umieścił futbolówkę tuż obok dłoni interweniującego golkipera. Tuż przed przerwą gospodarze wyrównali po trafieniu Timura Dosmagambietowa. W drugiej połowie ponownie do głosu doszedł Grzelczak. W 73. minucie spotkania z prawego skrzydła w pole karne dogrywał Allef. Futbolówka odbiła się od ręki niepewnie interweniującego bramkarza, a niepilnowany przez rywali polski napastnik bez trudu skierował piłkę do pustej bramki. Ostatecznie ten mecz zakończył się remisem 2:2 po golu z rzutu karnego Bauyrżana Bajtana w siódmej minucie doliczonego czasu gry. Chwilę wcześniej oba zespoły zmarnowały po jednym rzucie karnym. Grzelczak, który ma na koncie cztery gole strzelone w lidze, został zmieniony w 77. minucie. Atyrau po 23 kolejkach zajmuje dziesiąte miejsce i ma bezpieczną, jedenastopunktową przewagę nad strefą spadkową. Zapis video z tego spotkania można obejrzeć tutaj.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (3 października)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Brentford.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Leicester.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Crystal Palace.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Tottenhamem.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z LASK.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Olympiakósem Nikozja. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 75. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Mladą Bolesław.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Viborg FF.

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z FC Midtjylland.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – pozaz kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Viborg FF.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z HJK Helsinki.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z Bordeaux.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z Lille.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Panathinaikosem.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 67. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Panetolikósem.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z OFI Kreta. Grał do 72. minuty.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Eibar.

Japonia

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – Ekstraklasa) – 52 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Sanfrecce Hiroshima.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Akżajykiem Uralsk.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – strzelił dwa gole w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z FK Taraz. Grał do 77. minuty.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Seongnam FC.

Niemcy

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut i asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Mainz.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Mainz. Polski skrzydłowy czeka na debiut w nowym klubie.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 87. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Dynamem Drezno.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Ingolstadt.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 6:1 ligowego meczu z SV Sandhausen.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 77 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z rezerwami Borussii Dortmund.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z SV Waldhof Mannheim.

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Aalesunds.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FK Ufa.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z FK Rostow.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:5 ze Slovanem Bratysława.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 64 minuty w przegranym 1:5 ligowym meczu ze Slovanem Bratysława.

Stany Zjednoczone

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – 78 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Cincinnati.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers FC – MLS) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Interem Miami. Wszedł na boisko w 82. minucie.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 90 minut i asysta w wygranym 3:0 ligowym meczu z Columbus Crew.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z New York Red Bulls.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – 86 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Tacoma Defiance.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego durżyna przegrała w lidze 1:2 z Rangers. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Gazişehir Gaziantep FK.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Altay SK.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z BB Erzurumspor Kulübü.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Bolusporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – obronił rzut karny w przegranym 1:2 ligowym meczu z MKE Ankaragücü. Zagrał cały mecz.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 86 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Szachtarem Donieck.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Udinese.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu ze Spezią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – obronił rzut karny w przegranym 1:2 ligowym meczu z Napoli. Zagrał cały mecz.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Fiorentiną.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:4 z Hellasem Verona. Polski obrońca czeka na debiut w nowym klubie.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Lazio.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Sampdorią.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Lazio.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Empoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 57 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – zszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z AS Roma.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:4 z L.R. Vicenza.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Perugią.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 60 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Como.

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:4 z L.R. Vicenza.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:4 z Como.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Foggią.