Oko na rodaka: Dzień debiutów

Michał Karbownik

Za nami bardzo aktywna niedziela. Debiuty w barwach nowych klubów zanotowali Michał Karbownik, Arkadiusz Reca i Kamil Wojtkowski. Asysty przy bramkach dla swoich drużyn zaliczyli Bartosz Bereszyński, Przemysław Frankowski i Patryk Klimala. Mniej szczęścia miał Dariusz Formella, który nie wykorzystał rzutu karnego.

Na całe szczęście wszystko wskazuje na to, że po doznanym na zgrupowaniu reprezentacji Polski urazie Bartosza Bereszyńskiego nie ma już śladu. Polski obrońca spotkanie z Interem rozpoczął w wyjściowym składzie i miał bardzo duży wpływ na nieoczekiwany remis Sampdorii z mistrzem Włoch. Zaraz po przerwie Bereszyński najpierw w świetnym stylu ograł jednego z rywali, a po chwili popisał się bardzo dobrym dośrodkowaniem z prawej strony boiska wprost na nogę nabiegającego Tommaso Augello. Dla Polaka była to czwarta asysta na boiskach włoskiej Serie A.

Pod koniec okienka transferowego Spezia stała się jednym z najbardziej “polskich” klubów występujących w Serie A. Najpierw przeszedł tam Arkadiusz Reca, który został wypożyczony z obowiązkiem wykupu z Atalanty. W ostatnim dniu letniego okna transferowego zespół Spezii wzmocnił również mający za sobą bardzo udane występy w słowackiej ekstraklasie Jakub Kiwior. W pierwszej kolejce rozegranej po przerwie reprezentacyjnej szansę debiutu otrzymał tylko Reca, który w 86. minucie spotkania z Udinese wszedł w miejsce Simone Bastoniego. Niestety trzy minuty po jego wejściu na boisko zwycięskiego gola dla Udinese strzelił Lazar Samardžić. Spezia po trzech kolejkach ma na koncie zaledwie jeden punkt i znajduje się w okolicach strefy spadkowej.

W pięciu pierwszych spotkaniach w barwach francuskiego RC Lens Przemysław Frankowski zaliczył już trzecią asystę. Tym razem reprezentant Polski dośrodkował futbolówkę wprost na głowę Gaëla Kakuty. Ostatecznie jego drużyna po bardzo emocjonującym spotkaniu wygrywa 3:2, strzelając bramkę na wagę trzech punktów w doliczonym czasie gry z rzutu karnego. Tuż po golu Floriana Sotocy Frankowski został zmieniony przez Ismaëla Bourę. RC Lens po trzech remisach z rzędu wygrywa pierwsze spotkanie w tym sezonie Ligue 1.

Pozostanie w klubie zamiast wyjazdu na zgrupowanie młodzieżowej reprezentacji Polski wyszło Michałowi Karbownikowi na dobre. Wypożyczony z angielskiego Brighton & Hove Albion FC Polak znalazł się w wyjściowym składzie Olympiakósu Pireus na spotkanie 1. kolejki greckiej ekstraklasy z Atrómitosem. Trzykrotny reprezentant Polski przebywał na boisko do 69. minuty, gdy zastąpił go Thanássis Androútsos. Dość nieoczekiwanie jego zespół, który jest mistrzem Grecji i zagra w fazie grupowej Ligi Europy, bezbramkowo zremisował na inaugurację sezonu z teoretycznie słabszym rywalem.

Kamil Wojtkowski to bez wątpienia barwna postać. Jego przygoda z Jagiellonią Białystok zakończyła się w marcu, gdy klub rozwiązał z nim kontrakt za spowodowanie wypadku i oddalenie się z miejsca zdarzenia. Na początku czerwca 23-letni pomocnik związał się rocznym kontraktem z greckim Vólos NPS. Niewiele ponad miesiąc później okazało się, że jego kolegą z zespołu będzie Jakub Kuzdra, który do Grecji wyjechał po odejściu z Warty Poznań. W spotkaniu 1. kolejki z AS Lamía szansę debiutu otrzymał tylko Wojtkowski, który w 85. minucie zmienił Paolo Fernandesa. Kuzdra całe spotkanie spędził na ławce. Drużyna Polaków na inaugurację sezonu wygrała 2:1.

Minionej nocy Patryk Klimala pokazał, że czas gry w Szkocji wykorzystał w najlepszy możliwy sposób. Napastnik New York Red Bulls w 5. minucie spotkania tuż przy linii końcowej przepchał jednego z rywali, zanotował przechwyt i zagrał do środka, gdzie przed polem karnym stał Dru Yearwood. 21-letni Anglik świetnym strzałem z dystansu wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Dla Klimali, który na boiskach MLS strzelił dotychczas cztery gole, była piąta asysta zaliczona za oceanem. Jego drużyna zremisowała ostatecznie 1:1 z DC United i obecnie plasuje się na 11. pozycji konferencji wschodniej.

Pecha tym razem miał Dariusz Formella. Występujący w drugoligowym amerykańskim Sacramento Republic pomocnik wszedł na boisko w przerwie, a w końcówce zmarnował rzut karny. Polak zdecydował się na mocne uderzenie po ziemi. Bramkarz El Paso co prawda wyczuł intencję Formelli jednak nie musiał interweniować. Futbolówka po tym strzale minęła bramkę rywala. Gdyby jednak Formella strzelił czwartego gola w tym sezonie USL to i tak nie dałoby to jego drużynie choćby punktu. Co ciekawe, jest to już drugi niewykorzystany karny Polaka. Poprzednim razem miał on jednak dużo więcej szczęścia, bo dostał “drugą szansę” w postaci dobitki, której już nie zepsuł. Sytuacja na poniższym filmie od 1:58:25.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (12 września)

Anglia

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z Liverpoolem.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z AEK-iem Larnaka. Polski bramkarz czeka na debiut w klubie.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 77. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z FK Jablonec.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) -.90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Randers FC.

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Vejle Boldklub.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Randers FC.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Nantes. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Olympique Lyon.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – zaliczył asystę w wygranym 3:2 ligowym meczu z FC Girondins de Bordeaux. Zszedł z boiska w doliczonym czasie gry.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – 69 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Atrómitosem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jakub Kuzdra (Vólos NPS – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z AS Lamía. Polski obrońca czeka na debiut w nowym klubie.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie wygranego 3:0 ligowego meczu z AO Ionikós Níkeas.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa). 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z PAS Giánnina.

Kamil Wojtkowski (Vólos NPS – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z AS Lamía. Był to jego debiut w nowym klubie.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z CD Castellón. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FC Groningen.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Gambą Osaka.

Niemcy

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – zszedł w przerwie wygranego 3:1 ligowego meczu z VfL Bochum.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z VfL Bochum.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z VfL Bochum.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Erzgebirge Aue.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Paderborn.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Erzgebirge Aue.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Erzgebirge Aue.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Hansą Rostock.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) –

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z FK Niżni Nowogród.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z CSM Politehnica Iaşi.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – wszedł na boisko w 61. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:1 ligowym meczu z New York City FC.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – 70 minut i asysta w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z DC United.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Toronto FC.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – nie wykorzystał rzutu karnego w przegranym 0:2 ligowym meczu z El Paso. Wszedł na boisko w przerwie.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Heart of Midlothian.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Gençlerbirliği.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut, asysta i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Interem.

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Cagliari.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Torino.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Udinese. Polski obrońca czeka na debiut w nowym klubie.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 74 minuty w wygranym 4:0 ligowym meczu z Salernitaną.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 86. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Udinese. Był to jego debiut w nowym klubie.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz ze Spezią.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – zszedł w przerwie przegranego 2:3 ligowego meczu z Genoą.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Sassuolo.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:0 z Pordenone.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 73. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z Parmą.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Cittadellą. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z Parmą.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Pordenone. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Monopoli.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 71 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z KÍ Klaksvík.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z KÍ Klaksvík.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – 69 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z NSÍ Runavík.