Oko na rodaka: Dwa debiuty, obroniony rzut karny Stryjka i kolejny pech Bednarka

Ostatnie dwa dni przyniosły nam sporo ciekawych występów polskich zawodników w ligach zagranicznych. O tym wszystkim można przeczytać w kolejnym wydaniu Oka na rodaka.

Polski pojedynek niewypałem

Spotkanie polskich snajperów w piątkowym spotkaniu niemieckiej Bundesligi zakończyło się dla nas sporym rozczarowaniem. Ostatecznie Bayern wygrał 1:0 w Berlinie ze stołeczną Herthą, jednak zarówno Robert Lewandowski, jak i Krzysztof Piątek delikatnie mówiąc nie zachwycili. Na kiepską notę kapitana reprezentanta Polski złożył się przede wszystkim niewykorzystany rzut karny z 12. minuty. Lewandowski strzelił w prawy róg bramkarza Herthy, jednak Rune Jarstein przewidział jego zamiary i popisał się interwencja, której pozazdrościć mogą mu bramkarze z całego świata – był to pierwszy zmarnowany rzut karny Lewandowskiego od ponad dwóch lat – wówczas Robert trafił w słupek. Prócz zmarnowanego rzutu karnego, “Lewy” przez cały mecz nie prezentował się z najlepszej strony, co bez wątpienia jest dla kibiców sporym zaskoczeniem. Krzysztof Piątek z kolei w pierwszej połowie był aktywny, jednak po przerwie stał się kompletnie niewidoczny i bierny, przez co został zmieniony w 63. minucie. Niemieckie media nie były łaskawe dla Polaków, bardzo nisko oceniając ich wystep.

Najgorszy tydzień w karierze Bednarka

W zasadzie jedyną dobrą wiadomością dla Jana Bednarka jest ta, że ten ultra pechowy dla niego tydzień powoli się kończy. We wtorkowym, przegranym aż 0:9 spotkaniu z Manchesterem United reprezentant Polski strzelił samobója, a także wyleciał z boiska za czerwoną kartkę (dwa dni później została anulowana przez angielską federacje jako pokazana niesłusznie). Mecz z Newcastle United poszedł Polakowi równie słabo jak starcie z “Czerwonymi Diabłami”. Polak zaliczył tzw. pusty przelot przy pierwszej bramce dla rywali. Bednarek chcąc przejąć górne podanie został uprzedzony przez Allana Saint-Maximina, który dzięki temu miał wystarczająco dużo miejsce by podejść pod pole karne Southampton i dograć do Josepha Willocka. Dziesięć minut później po centrze Miguela Almiróna Polak zaliczył fatalną interwencję, po której futbolówka znalazła się w bramce jego zespołu. Władze Premier League przyznały oficjalnie tą bramkę Almirónowi. Całą sytuację można zobaczyć tutaj. Southampton ostatecznie przegrał 2:3, nie zdołał tym samym odrobić strat pomimo tego, że ich rywal od pewnego momentu grał w dziewiątkę. Bednarek w drugiej połowie dostał także żółtą kartkę za powstrzymanie mijającego go rywala. Wydaje się, że ułamki sekund uratowały Polaka przed czerwoną kartkę za faul taktyczny na wychodzącym na czystą pozycję zawodnikowi.

Kolejny gol Stępińskiego

Po stosunkowo nieudanym poprzednim sezonie wydaje się, że występujący w US Lecce Mariusz Stępiński w końcu załapał właściwy rytm gry. W piątkowy wieczór 25-letni napastnik w starciu z Ascoli strzelił swojego szóstego ligowego gola w tym sezonie (do tego należy doliczyć jeszcze jedno trafienie w Pucharze Włoch). W 23. minucie po dośrodkowaniu Massimo Cody z lewej strony boiska Stępiński celnym strzałem głową pokonał bramkarza rywali Nicolę Lealiego. Pomimo tego trafienia i objęcia prowadzenia, US Lecce ostatecznie ten mecz przegrało 1:2. Stępiński zszedł z boiska w 65. minucie, a poza kadrą Lecce znalazł się kontuzjowany Marcin Listkowski.

Stryjek broni rzut karny!

Maksymilian Stryjek jest jednym z odkryć tego sezonu. 24-letni bramkarz jeszcze w poprzednim sezonie występował w w piątoligowym angielskim Eastleigh FC, do którego był wypożyczony z Sunderlandu. W połowie lipca niespodziewanie polski bramkarz został nowym zawodnikiem występującego w szkockiej ekstraklasie Livingston FC. W przeszłości bramkarzem tego zespołu był także Mariusz Liberda. Stryjek, pomimo wskoczenia na głębokie wody, spisuje się w tym sezonie bardzo dobrze. Szybko wywalczył sobie miejsce w wyjściowym składzie Livingston, z którym wywalczył awans do finału Pucharu Ligi Szkockiej. W dzisiejszym spotkaniu szkockiej ekstraklasy z Saint Johnstone Stryjek obronił rzut karny wykonywany przez Steviego Maya. Pomimo tej interwencji jego zespół ostatecznie przegrał na swoim obiekcie 1:2. Stryjek zagrał w tym sezonei w 16 spotkaniach ligowych, a jego zespół obecnie zajmuje piątą pozycję w ligowej tabeli.

Nowy przystanek Stachowiaka nad Bosforem

Przygoda Adama Stachowiaka na tureckich boiskach trwa już od sezonu 2015/16, gdy trafił do Gazişehir Gaziantep FK, gdzie spędził trzy sezony. Przez kolejne półtora roku wraz z Radosławem Murawskim reprezentował barwy Denizlispor Kulübü. Rozstanie z tym klubem polskiego bramkarza odbyło się w mało przyjemnych okolicznościach – 23 kwietnia ubiegłego roku kontrakt został rozwiązany z powodów finansowych. Turecki klub oskarżał Polaka o żądanie wysokiej podwyżki w czasach zawieszenia rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa – a więc ciężkim okresie dla praktycznie każdego klubu piłkarskiego. Ta sytuacja spowodowała, że 34-latek przez bardzo długi czas pozostował bez klubu – dopiero w ostatnim dniu okienka transferowego związał się z drugoligowym tureckiem (a jakże) Altay SK. Polscy kibice mogą kojarzyć ten klub przez osobę Marco Paixão – byłego napastnika Lechii Gdańsk i Śląska Wrocław. Portugalczyk gra w tym klubie trzeci sezon, a w tym czasie strzelił aż 65 goli (14 w tym sezonie). Dwa z nich 36-latek dołożył w dzisiejszym, debiutanckim spotkaniu Stachowiaka. Jego zespół wygrał na wyjeździe aż 5:0 z Eskişehirsporem i zajmuje obecnie piąte miejsce w tabeli tureckiej drugiej ligi.

Klemenz debiutuje na Węgrzech

Adam Stachowiak nie był jedynym debiutantem tego dnia, o którym piszemy na łamach naszego cyklu Oko na rodaka. Lukas Klemenz, który jeszcze rundę jesienną spędził w Wiśle Kraków, w zimowym okienku transferowym trafił do węgierskiego Honvédu, stając się po Robercie Warzysze drugim Polakiem reprezentującym barwy tego klubu. 25-letni obrońca, który w dwóch wcześniejszych spotkaniach pozostał na ławce, spotkanie z Mezőkövesd-Zsóry rozpoczął w wyjściowym składzie i nie został zmieniony do samego końca. Honvéd, w barwach którego zagrał także Dominik Nagy (ex Legia Warszawa), ostatecznie przegrał na wyjeździe 1:2 i zajmuje obecnie ósmą pozycję w lidze.

Schikowski znów na plus

Tydzień temu dwie asysty, a w piątek druga w tym sezonie bramka Patricka Schikowskiego z trzecioligowego niemieckiego SC Verl. Zespół Schikowskiego objął prowadzenie w wyjazdowym meczu z Hansą Rostock już w 4. minucie po golu z rzutu karnego byłego piłkarza Korony Kielce Zlatko Janjicia. Siedem minut przed końcem pierwszej połowy prowadzenie Verl podwyższył Schikowski. Strzał Philippa Sandera z prawej strony boiska zdołał odbić do boku bramkarz gospodarzy Markus Kolke. Po lewej stronie Schikowski był kompletnie niepilnowany przez rywali, dzięki czemu spokojnie mógł dobić futbolówkę do pustej bramki (sytuacja bramkowa od 1:47). W drugiej połowie zawodnicy Verl zawiedli na całej linii. Nie tylko stracili dwubramkowe prowadzenie, to jeszcze w samej końcówce stracili punkt po trafieniu Philipa Türpitza. Schikowski zagrał cały mecz.

Podsumowanie występów polskich zawodników (5-6 lutego)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z Newcastle United. Po jego kiksie padła jedna z bramek dla Newcastle, która ostatecznie została uznana jako gol Miguela Almiróna.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Fulham.

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Burnley.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Burnley.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Arsenalem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Sheffield Wednesday.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – mecz jego zespołu został przełożony.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – mecz jego zespołu został przełożony.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – mecz jego zespołu został przełożony.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – mecz jego zespołu został przełożony.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – 57 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu ze Swansea City.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Charlton Athletic.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Hull City.

Cypr

Kacper Chorążka (Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Dóxą Katokopiás.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z MFK Karviná .

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z MFK Karviná .

Francja

Marcin Bułka (La Berrichonne de Châteauroux – Ligue 2) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Chamois Niortais.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu ze Sportingiem Gijón.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Vitesse.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w doliczonym czasie gry wygranego 2:0 ligowego meczu z FC Augsburg.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Wolfsburgiem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:2 ligowym meczu z Wolfsburgiem.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:5 ligowy mecz z Bayerem Leverkusen.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – nie wykorzystał rzutu karnego w wygranym 1:0 ligowym meczu z Herthą. Grał cały mecz.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 63 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Bayernem.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z SC Freiburg.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – wszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z VfL Bochum.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Sandhausen.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 70. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Hannoverem 96.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z 1. FC Nürnberg.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrayny 1:2 ligowy mecz z FC Ingolstadt.

Dennis Jastrzembski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Kaiserslautern.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Dynamem Drezno.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z SpVgg Unterhaching.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – 90 minut i gol w przegranym 2:3 ligowym meczu z Hansą Rostock.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z CD Nacional.

Rumunia

Janusz Gol (Dinamo Bukareszt – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Universitateą Craiova.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Aberdeen.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Motherwell.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Ross County.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – obronił rzut karny w przegranym 1:2 ligowym meczu z Saint Johnstone. Zagrał cały mecz.

Turcja

Damian Kądzior (Alanyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Çaykur Rizespor Kulübü.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z Alanyaspor Kulübü.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 69. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Başakşehirem.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Ankarasporem.

Adam Stachowiak (Altay SK – druga liga) – 90 minut w wygranym 5:0 ligowym meczu z Eskişehirsporem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapesti Honvéd SE – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Mezőkövesd-Zsóry. Był to jego debiut w nowym klubie.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Interem.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Genoą.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 z Atalantą.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z AS Roma.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Juventusem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 54 minuty w ligowym meczu z Genoą.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z L.R. Vicenza.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Pescarą.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł na boisko w 82. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Chievo Verona.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cosenzą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 70 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Cittadellą. Zmienił go Jakub Łabojko.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Chievo Verona. Był to jego pierwszy mecz w Salernitanie po odejściu z Pescary i ponownym wypożyczeniu z Genoi.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Ascoli.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 70. minucie w miejsce Filipa Jagiełły. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 z Cittadellą.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Chievo Verona.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z L.R. Vicenza.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Venezią.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Ascoli. Został zmieniony w 65. minucie.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Venezią.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Monzą.