Oko na rodaka: Dawid Kownacki strzela na wagę trzech punktów

Dawid Kownacki

Dawid Kownacki / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Kolejny raz w tym sezonie Dawid Kownacki poprowadził Fortunę Düsseldorf do zwycięstwa w lidze. Polak tym razem wykorzystał rzut karny, a jego zespół okazał się lepszy od ostatniej drużyny w tabeli.

Dawid Kownacki znów na wagę zwycięstwa

Licząca się cały czas w walce o awans do Bundesligi Fortuna Düsseldorf w 2023 roku spisuje się całkiem nieźle, jednak w wyjazdowym spotkaniu z ostatnim w tabeli SSV Jahn Regensburg musiała się zdrowo namęczyć. Ostatecznie jednak przyjezdni sięgnęli po komplet punktów, a zadecydował o tym nie po raz pierwszy w tym sezonie Dawid Kownacki. To właśnie Kownacki 86. minucie wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Roberta Fabera na wpuszczonym na boisku zaledwie trzy minuty wcześniej Felixie Klausie. Dawid Kownacki ma na koncie już dziesięć bramek strzelonych w tym sezonie 2. Bundesligi. Kownacki tym samym zajmuje piątą pozycję w klasyfikacji strzelców.

Dawid Kownacki opuścił boisko tuż przed końcowym gwizdkiem, gdy zastąpił go Jordy de Wijs. Cały mecz zagrał natomiast Michał Karbownik. Wypożyczony z angielskiego Brighton zawodnik po raz kolejny zagrał po lewej stronie bloku defensywnego. Fortuna dzięki tej wygranej utrzymuje się na piątej pozycji w tabeli. Kownacki i Karbownik zatem wciąż liczą się w walce o awans. Zadanie nie będzie jednak łatwe. Ich drużyna traci osiem punktów do trzeciej lokaty dającej prawo gry w barażach o awans. Tak prezentuje się aktualnie tabela 2. Bundesligi.

Asysta Roberta Gumnego

Kownacki nie był jedynym reprezentantem Polski grającym w Niemczech, który dzisiaj błysnął. Drugą asystą w tym sezonie Bundesligi Robert Gumny przyczynił się do cennego zwycięstwa Augsburga w domowym spotkaniu 23. kolejki z Werderem Brema. W 5. minucie po jednym z zagraniu na połowie Augsburga reprezentant Polski wybił futbolówkę przed siebie, nieco na uwolnienie. Sytuacja jednak rozwinęła się nader korzystnie dla miejscowych. Na połowie Werderu futbolówkę przejął Dion Drena Beljo, który wykorzystał odrobinę miejsca i wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Jedenaście minut później wynik meczu wyrównał Jens Stage, jednak już na początku drugiej połowy zwycięstwo gospodarzom zapewnił Arne Meier. Augsburg dzięki temu odskoczył na osiem punktów od strefy zagrożonej grą w barażach o utrzymanie bądź też relegacją do niższej ligi. Powinno dać to trochę oddechu i swobody przed decydującą fazą sezonu. Zarówno Gumny, jak i Rafał Gikiewicz po raz kolejny tym sezonie zagrali cały mecz w barwach Augsburga.

Oskar Zawada z 11. trafieniem w tym sezonie

Nowozelandzkie Wellington Phoenix, którego najlepszym strzelcem jest Oskar Zawada, kontynuuje serię trzech spotkań bez porażki. Po ostatniej wygranej z Western United i remisie z Central Coast Mariners tym razem przyszła pora na zwycięstwo w domowym starciu z Newcastle Jets – jednych z głównych rywali do wywalczenia awansu do fazy play off.

Zawada zanotował zaś trzecie z rzędu spotkanie ligowe ze strzelonym golem. Po wykorzystaniu rzutu karnego tuż przed przerwą Polak ma na koncie już 11 trafień, dzięki czemu umacnia się na najniższym stopniu podium w klasyfikacji strzelców australijskiej A-League.

Ale od początku. Gospodarze tuż przed przerwą zadali dwa szybkie ciosy rywalowi, które ustawiły w znaczny sposób przebieg spotkania. W 40. minucie po wrzutce z rzutu wolnego i prostym błędzie bramkarza Newcastle Jets futbolówkę z bliska do praktycznie pustej bramki skierował Callan Elliot. W jednej z ostatnich akcji pierwszej części gry po zagraniu głową Zawady jeden z zawodników gości zagrał futbolówkę ręką. Po skorzystaniu z VAR-u sędzia wskazał na jedenasty metr. Polak przechytrzył przeciwnika i strzelił swojego drugiego w tym sezonie gola z rzutu karnego. Jedną “jedenastkę” Zawady obronił natomiast inny Polak Filip Kurto.

W drugiej połowie goście byli w stanie odpowiedzieć tylko kontaktowym, a ostatecznie honorowym trafieniem autorstwa Japończyka Manabu Saito. Tymczasem na siedem kolejek przed końcem sezonu zasadniczego zespół Polaka zajmuje piątą pozycję w tabeli i wciąż liczy się w walce o awans do fazy play off. Dodatkowo, zaledwie trzypunktowa strata do drugiego miejsca sprawia, że całkiem możliwe jest nawet rozstawienie w finałowym etapie sezonu oraz awans do fazy grupowej azjatyckiej Ligi Mistrzów w następnym sezonie.

Przełamanie Patryka Klimali?

Widywaliśmy już bardziej imponujące wejścia w nowe rozgrywki niż to w wykonaniu Patryka Klimali. Sprowadzony zimą z amerykańskiego New York Red Bulls napastnik zanotował dotychczas tylko cztery występy w barwach Hapoelu Beer Szewa. W każdym z nich Polak pojawiał się na boisku w drugiej połowie wchodząc na boisko z ławki rezerwowych. Występ przeciwko Hapoelowi Hadera być może przerwie dość kiepską serię Klimali.

Były młodzieżowy reprezentant Polski pojawił się na boisku w 77. minucie zmieniając Tomera Hemeda, strzelca na tamten moment jedynej bramki w tym spotkaniu. Zaledwie siedem minut później Klimala strzelił pierwszego gola w barwach swojego nowego klubu. Kilka minut później zwycięstwo Hapoelu Beer Szewa przypieczętował strzelec trzeciego gola Hélder Lopes. Drużyna Polaka utrzymuje się na pozycji wicelidera izraelskiej ekstraklasy z jednopunktową stratą do prowadzącego Maccabi Hajfa. Lider ma do rozegrania jedno spotkanie więcej od Hapoelu.

Adrian Cierpka z golem w drugiej lidze rumuńskiej

Adrian Cierpka, który rundę wiosenną rumuńskiej drugiej ligi rozpoczął od dwóch spotkań od pierwszej minuty, został bohaterem Concordii Chiajna. 28-latek w 89. minucie wykorzystał dośrodkowanie i uderzeniem z okolic ósmego metra dał swojej drużynie wygraną 2:1 w domowym starciu z niżej notowaną Ripensią Timișoara. Był to dla niego druga ligowa bramka w tym sezonie.

Concordia na ten moment zajmuje siódme miejsce w tabeli, w wyniku czego znajduje się tuż na granicy grupy mistrzowskiej, która w ostatecznym rozrachunku powalczy o promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej. Cierpka jest natomiast  jedynym Polakiem występującym aktualnie na szczeblu drugiej ligi rumuńskiej. Do niedawna grał tam również Paweł Tomczyk. W ostatnich dniach okienka transferowego zdecydował się jednak zamienić barwy Politehnici Iași na czarną koszulę drugoligowej Polonii Warszawa.

Dobre przywitanie Sokoła ze Słowacją

Zaledwie tydzień po debiucie Dominik Sokół zanotował premierowe trafienie na boiskach słowackiej drugiej ligi. Wypożyczony z Radomiaka Radom do Tatrana Prešov napastnik już w 7. minucie pokonał głową bramkarza FC ŠTK 1914 Šamorín wykorzystując tym samym dogranie Jozefa Dolný’ego. Były zawodnik Podbeskidzia Bielsko-Biała zaledwie trzy minuty wcześniej wykorzystał błąd przeciwników i wyprowadził Tatrana na prowadzenie. Ostatecznie gospodarze nie wypuścili do końca prowadzenia wypracowanego na starcie spotkania. Gości stać było tylko na honorowe trafienie z doliczonego czasu gry Lukáša Szabó. Sokoła nie było już jednak na boisku. Polaka w 84. minucie zastąpił Ján Hatok.

Tatran utrzymuje znakomitą sytuację w ligowej tabeli. Zespół Sokoła po rozegraniu 19 spotkań okupuje pozycję lidera i ma sześć punktów przewagi nad drugim FC Košice. Wicelider w niedzielę rozegra swoje spotkania w ramach 19. kolejki, tak więc ta przewaga finalnie może stopnieć do trzech “oczek”. Bezpośredni awans do słowackiej ekstraklasy wywalczy natomiast tylko zwycięzca rozgrywek. Wicemistrz II ligi zmierzy się w barażu o awans.

Podsumowanie występów polskich zawodników (4 marca)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Leicester City.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Crystal Palace.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Brighton.

Jakub Kiwior (Arsenal FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Bournemouth. Reprezentant Polski czeka na debiut w pierwszym zespole Arsenalu.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z West Ham United.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Crystal Palace. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Millwall przegrało w lidze 2:3 z Norwich City.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Wigan.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Coventry City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Millwall.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Ipswich Town.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Exeter City.

Arabia Saudyjska

Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab – Ekstraklasa) – 87 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Al-Adalah.

Belgia

Aleksander Buksa (Royal Standard de Liège – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Westerlo. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Karol Fila (SV Zulte Waregem – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z OH Leuven.

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z RFC Seraing.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Banikiem Ostrawa.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Lille.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Lille.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Lens zremisowało w lidze 1:1 z Lille.

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Saint-Étienne.

Gibraltar

Hugo Bartkowiak (College 1975 FC – Ekstraklasa) – zagrał w przegranym 1:4 ligowym meczu z Manchester 1962 FC.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w 38. minucie z powodu kontuzji w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Twente.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – wszedł na boisko w 69. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Groningen.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 z Heerenveen.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 mecz Pucharu Ligi z ÍA.

Izrael

Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Hapoelem Hadera. Wszedł na boisko w 77. minucie. Była to jego premierowa bramka w barwach nowego klubu.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Kyoto Sanga.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Werderem Brema.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Werderem Brema. Dla Gumnego to druga asysta w trwających rozgrywkach.

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Schalke.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 89. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Bochum.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Jahn Regensburg.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Jahn Regensburg.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Jahn Regensburg. Został zmieniony w 90. minucie. Kownacki ma na koncie dziesięć bramek w lidze w tym sezonie.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:3 ligowym meczu z Hallescher.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Viktorią Köln.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Wehen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:1 z Ingolstadt.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Hallescher.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – 61 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Meppen.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Newcastle Jets. Zszedł z boiska w 90. minucie.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Spartak zremisował w lidze 2:2 z Uralem Jekaterynburg.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Ripensią Timișoara. Zagrał cały mecz. Był to jego drugi gol w tym sezonie.

Słowacja

Dominik Sokół (1.FC Tatran Prešov – druga liga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z FC ŠTK 1914 Šamorín. Zagrał do 84. minuty. Była to jego pierwsza bramka w barwach nowego klubu.

Turcja

Karol Angielski (Sivasspor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Fatih Karagümrük.

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Ankara Keçiörengücü.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Rizesporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 66 minut w wygranym 2:0 półfinale Pucharu Walii z Penybont.

Hubert Matras (Swansea University FC- druga liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Goytre United.

Węgry

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Kecskemét TE.

Włochy

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Monzą. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Monzą.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 58 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Regginą.

Thiago Cionek (Reggina – Serie B) – zmieniony w przerwie przegranego 0:1 ligowego meczu z Reggina. Dostał żółtą kartkę.

Mateusz Kowalski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Regginą. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Messina przegrała w lidze 0:1 z Monopoli.