Obrady naszego związku

Zbigniew Boniek / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

17 października br. w Warszawie odbył się zjazd Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jednym z najważniejszych punktów obrad był temat zwiększenia ilości miejsc w Ekstraklasie. Od czwartku nie ma już żadnych formalnych przeszkód, by liczba drużyn wynosiła 18.

Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego PZPN obecny prezes, Zbigniew Boniek. Został on prezesem PZPN w 2012 roku. Za jego kadencji poprawiono funkcjonowanie związku, a reprezentacja awansowała na trzy duże turnieje z rzędu. ( Euro 2016, 2020, oraz Mundial w 2018roku).

Obecny prezes zapowiedział, że nie zamierza zmieniać prawa i nie będzie ubiegał się o 3 kadencję. To, że dana osoba może ubiegać się jedynie o dwie kadencje, określa Ustawa o sporcie z 2010 roku. Boniek w rozmowie z mediami oświadczył, że jego zdaniem to nie politycy powinni decydować o tym, kto zostaje prezesem jakiegokolwiek związku sportowego, tylko odpowiedni delegaci.

Zwiększenie ligi do 18 drużyn, to finalizacja pomysłu, który od dawna rodził się w wielu głowach. Dotychczas na przeszkodzie stały sprawy związane z mandatami zjazdowymi, jakie przysługują klubom z najwyższej klasy rozgrywkowej. Do tej pory zespołom z PKO Ekstraklasy przypadają 2 mandaty, a pierwszoligowym jeden. We wprowadzonych zmianach założono, że wraz z powiększeniem ekstraligi drużyny z miejsc 1-14 otrzymają dwa mandaty, a z miejsc 15-18 jeden.

Chociaż pomysł otrzymał stosowną aprobatę nie jest jeszcze pewne, że w ekstraklasowych rozgrywkach zobaczymy więcej zespołów. Niektóre z klubów nie chcą na to wyrazić zgody, ponieważ nie chcą dzielić się zyskami finansowymi ze sprzedaży praw telewizyjnych. Należy zauważyć, że przed obecnym sezonem (2019/2020), wprowadzono już jedno nowe rozwiązanie, z końcem tegorocznego sezonu z najwyższej klasy rozgrywkowej spadną aż trzy zespoły.

Co się wydarzy, tego zapewne dowiemy się w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Zarówno w kwestii powiększenia ligi, jak i nowego (starego?) prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Artykuł powstał we współpracy z wirtualne online kasyno. Oferta strony przeznaczona jest dla pełnoletnich Polaków zamieszkałych poza granicami kraju, na przykład na w Wielkiej Brytanii, gdzie gry typu book of ra są dostępne. W Polsce strona ta nie jest dostępna, ponieważ nie spełnia odpowiednich wymogów ustawowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przejdź do paska narzędzi