Najbardziej skandaliczne kampanie reklamowe bukmacherów

Zdjęcie: Pixabay.com

Głównym celem reklamy jest przyciągnięcie uwagi konsumentów do produktu lub usługi. Dawniej reklamodawcy starali się umieścić w przekazie reklamowym jak najwięcej informacji o produkcie, podając racjonalne argumenty przemawiające za dokonaniem zakupu. Teraz grają na emocjach odbiorców, rozdają bonusy bez depozytu za rejestrację, starając się ich zaskoczyć lub rozśmieszyć, a w końcu sprawić, by rozmawiali o samej reklamie. Szum wokół kampanii promocyjnej zwiększa świadomość marki, a to zazwyczaj prowadzi do zwiększenia sprzedaży.

Najlepszym przykładem takich kampanii promocyjnych jest branża hazardowa. Ze względu na społeczne uprzedzenia wobec hazardu i zakładów sportowych, takie reklamy są odbierane dwuznacznie i w spokojniejszym formacie. Zakłady sportowe sprawiają, że moraliści podnoszą publiczną falę oburzenia i apelują do władz o ukaranie awanturników. Taka gwałtowna reakcja jest na rękę reklamodawcom. Najlepszym dowodem na to jest 10 najbardziej skandalicznych kampanii reklamowych bukmacherów i kasyn, które pozostały w pamięci użytkowników dzięki oburzeniu opinii publicznej i zakazom ich pokazywania przez regulatorów rynku hazardowego.

Jezus uzdrawia włoską piłkę nożną, reklama telewizyjna, 2012 r.

Irlandzki bukmacher Paddy Power zasłynął szczególnie z prowokacyjnych reklam. Operator zakładów sportowych nie boi się wykorzystywać kontrowersyjnych historii do promocji swoich usług. Po głośnej sprawie ustawiania meczów piłkarskich we Włoszech, bukmacher wypuścił reklamę, w której wyśmiewa zaistniałą sytuację. Reklama poruszyła nie tylko bolące punkty fanów piłki nożnej, ale także uczucia ludzi wierzących.

Filmik zaczyna się od pytania, czy włoska piłka zasługuje na to, by na nią stawiać. Lektor mówi, że tylko cud może przywrócić zaufanie Włochów do gry, po czym na ekranie pojawia się zbawiciel. Jezus Chrystus wbiega na stadion i zaczyna czynić cuda: uzdrawia zawodników, przywraca kibiców na trybuny i podnosi kij baseballowy, by ukarać organizatorów ustawiania meczów.

W kraju, który uważany jest za centrum światowego katolicyzmu, reklama wywołała efekt bomby. Wykorzystanie wizerunku Chrystusa w reklamie zakładów sportowych zostało odebrane jako bluźnierstwo, ale bukmacher Paddy Power osiągnął swój cel – zaczęli o tym mówić nie tylko kibice sportowi. Organizacje religijne wystosowały otwarte protesty, pod wpływem których największe włoskie telewizje odmówiły pokazywania reklamy wideo w swoich programach. Zakazane wideo stało się viralem w Internecie. W serwisie wideo YouTube przed obejrzeniem pojawia się ostrzeżenie, że treść może obrażać wrażliwość poszczególnych użytkowników.

Blind Soccer, spot telewizyjny, 2010

Filmik z Jezusem nie był pierwszym doświadczeniem Paddy Power z prowokacyjną reklamą. Dwa lata wcześniej bukmacher zaskarbił sobie przychylność obrońców zwierząt, publikując film stylizowany na amatorskie nagrania z nietypowego meczu piłki nożnej. Na filmie zawodnicy z zawiązanymi oczami grają piłką z dzwoneczkiem w środku. Po nieudanym podaniu piłka wylatuje poza boisko, a na boisku pojawia się czarny kot z dzwonkiem na szyi. Nieświadomy podstępu zawodnik reaguje na dźwięk i zadaje potężny cios, po którym za kulisami słychać głośne “miau”.

Sędzia przerywa grę, a przedstawiciel Paddy Power uspokaja urażonego zawodnika. Stwierdza, że kontuzjowane zwierzę nie pojawi się już na boisku, ale kibice mogą odrobić niewykorzystany zakład. Kampania reklamowa dotyczyła specjalnej oferty bukmachera, pozwalającej klientom firmy na zwrot części zakładu. Po emisji filmu widzowie zalali kanały telewizyjne skargami na reklamy o okrucieństwie wobec zwierząt, a brytyjska Komisja Standardów Reklamowych została zmuszona do przejrzenia filmu. Reklama telewizyjna nie została zakazana, ponieważ nie pokazano w niej momentu, w którym kot został kopnięty, a kot pojawia się w kadrze pod koniec reklamy w dobrym zdrowiu – po zakazanym triku ucieka przed graczami na drzewo.

Nowy właściciel – nowe stroje, spot telewizyjny, 2015 r.

Prawdziwi fani angielskiej piłki nożnej boleśnie zdają sobie sprawę z przejścia klubów z APL w ręce zagranicznych właścicieli. W 2015 roku bukmacher Paddy Power postanowił zagrać na tych uczuciach fanów. Brytyjskie stacje telewizyjne wyemitowały filmik, w którym wyśmiewano hipotetyczną sytuację sprzedaży drużyny piłkarskiej szejkowi z Bliskiego Wschodu. Zadowolony biznesmen czeka, aż piłkarze wyjdą na boisko, a ci pojawiają się na stadionie w tradycyjnych strojach arabskich mężczyzn – długich białych koszulach, by przypodobać się nowemu właścicielowi. Zawodnicy zaplątują się w obrębki swoich ubrań i jeden po drugim spadają na trawnik.

Niektórzy widzowie uznali, że reklama lekceważy wartości kulturowe ludów Orientu, a kierownictwo firmy musiało publicznie przeprosić za wykorzystane obrazy. Paddy Power powiedział, że nie miał na myśli żadnej obrazy, a jedynie próbował zwrócić uwagę na to, że zagraniczni właściciele angielskich drużyn piłkarskich czasami postępują wbrew ustalonym tradycjom.


Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *