Manchester City mistrzem Anglii 2019! W ostatnim meczu sezonu The Citizens pokonali na wyjeździe Brighton 4:1.

Przed ostatnią kolejką sezonu 2018/19, Manchester City był o krok od obrony mistrzowskiego tytułu. Mających punkt przewagi nad Liverpoolem podopiecznych Pepa Guardioli czekał wyjazdowy mecz przeciwko Brighton. Dla Mew był to mecz z gatunku tych “o pietruszkę”. Wydawało się więc, że nie są w stanie wyrządzić krzywdy zdeterminowanym rywalom.

Zgodnie z przewidywaniami, goście od pierwszych minut ruszyli do ataku, chcąc czym prędzej rozstrzygnąć losy mistrzowskiego tytułu na swoją korzyść. Przez długi czas nie potrafili jednak przebić się przez defensywę Brighton, w której szeregach brylował Lewis Dunk. Zamiast tego, w 27. minucie na prowadzenie wyszli podopieczni Chrisa Hughtona. Z rzutu rożnego dośrodkował Pascal Groβ, a na listę strzelców wpisał się Glenn Murray.
Gospodarze cieszyli się z prowadzenia bardzo krótko. Tuż po wznowieniu gry, The Citizens przeprowadzili szybką, składną akcję, którą wykończył Sergio Agüero. Argentyńczyk uwolnił się spod opieki obrońców i wykorzystał zagranie od Davida Silvy.
Można było odnieść wrażenie, że piłkarze Brighton otworzyli wynik tego meczu – z perspektywy kibiców Liverpoolu – za wcześnie. Strata gola wyraźnie pobudziła bowiem mistrzów Anglii, którzy w kolejnych minutach z ogromnym animuszem ruszyli na rywala. Bliscy zdobycia bramki byli Bernardo Silva i Riyad Mahrez. Po strzale tego drugiego, Mathew Ryan odbił piłkę na rzut rożny. Korner przyniósł gościom prowadzenie. Wrzutkę wspomnianego Mahreza wykończył celnym strzałem głową Aymeric Laporte. Na przerwę The Citizens schodzili z korzystnym wynikiem i od obrony mistrzowskiego tytułu dzieliło ich już tylko 45 minut.

Każda kolejna minuta jeszcze przybliżała podopiecznych Pepa Guardioli do sięgnięcia po trofeum. Po upływie niespełna dwudziestu minut drugiej połowy wykonali oni ku temu kolejny krok. Drugą asystę w tym meczu zaliczył David Silva, a Riyad Mahrez ograł jednego z obrońców Brighton i technicznym strzałem w samo okienko pokonał Mathew Ryana.
To nie był koniec kanonady mistrza Anglii. Nie minęło dziesięć minut, a The Citizens prowadzili już 4:1. Tym razem do siatki Brighton trafił İlkay Gündoğan.
Końcówka spotkania nie przyniosła już zmiany rezultatu. Manchester City odniósł pewne zwycięstwo i – jako pierwszy klub od 2009 roku – obronił tytuł mistrza Anglii.

12.05.2019, 38. kolejka Premier League, Brighton, Amex Stadium, frekwencja – 30 662

Brighton & Hove Albion – Manchester City 1:4 (1:2)
Glenn Murray 27′ – Sergio Agüero 28′, Aymeric Laporte 38′, Riyad Mahrez 63′, İlkay Gündoğan 72′

Brighton: Mathew Ryan – Bruno Saltor (Martin Montoya 83′), Shane Duffy, Lewis Dunk, Bernardo – Biram Kayal, Yves Bissouma, Anthony Knockaert, Alireza Jahanbakhsh (Jürgen Locadia 67′), Pascal Groβ – Glenn Murray (Florin Andone 68′).

Man. City: Ederson – Kyle Walker (Danilo 88′), Vincent Kompany (Nicolás Otamendi 86′), Aymeric Laporte, Ołeksandr Zinczenko – İlkay Gündoğan, David Silva (Kevin De Bruyne 78′), Bernardo Silva – Riyad Mahrez, Raheem Sterling, Sergio Agüero.