Aktualności

Liga Mistrzów: Ajax z awansem do 1/8 finału

Piłkarze Ajaxu pokonali AEK 2:0 w meczu 5. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dzięki temu zwycięstwu zapewnili sobie awans do 1/8 finału.

Zdecydowanym faworytem tego spotkania byli goście, którzy w przypadku zwycięstwa byliby już pewni awansu. Przed tym spotkaniem zajmowali drugie miejsce z dorobkiem 8 punktów, natomiast gospodarze już walczyli tylko o miejsce premiowane występami w Lidze Europy, przed tym spotkaniem zajmowali ostatnią pozycję w tabeli i nie mieli ani jednego punktu.

Pierwszy strzał zobaczyliśmy w 3. minucie ze strony Ajaxu, Matthijs De Ligt główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale Vasilios Barkas pewnie chwycił piłkę. Chwilę później odpowiedzieli gospodarze, Ezequiel Ponce główkował, także po rożnym, lecz futbolówka po jego uderzeniu nie zagroziła bramkarzowi Ajaxu. Kolejny groźny strzał zobaczyliśmy dopiero przed upływem dwóch kwadransów, Lasse Schøne dośrodkował w szesnastkę, tam główkował David Neres jednak Barkas ponownie złapał futbolówkę. Duńczyk chwilę później mógł strzelić gola, lecz z rzutu wolnego kopnął tuż nad bramką. Gospodarze zdecydowali się na atak dopiero w ostatniej minucie pierwszej połowy, piłka szczęśliwie dotarła do Ponce, ten się obrócił, uderzył, ale André Onana dobrze obronił nogami. Do przerwy AEK remisował z Ajaxem 0:0.

Pierwsze uderzenie w drugiej połowie zobaczyliśmy dopiero w 63. minucie, Donny Van De Beek strzelał na wślizgu, lecz trafił w słupek. Chwilę później podopieczni Erika Ten Haga dostali rzut karny, gdy Marko Livaja zagrał ręką w własnym polu karnym i obejrzał żółtą kartkę, a że to była już jego druga żółta kartka to wyleciał z boiska. Do piłki ustawionej na wapnie podszedł Dušan Tadić i nie dał szans Barkasowi.

Cztery minuty później Serb dołożył swoje drugie trafienie, tym razem trafił do pustej bramki po podaniu Klaasa Jana Huntelaara.

W końcowych minutach meczu okazję na strzelenie gola kontaktowego mieli gospodarze, Lucas Boyé zdecydował się na strzał sprzed pola karnego, ale Onana świetnie interweniował. Ostatecznie AEK przegrał z Ajaxem 0:2 i Holendrzy mogli świętować awans do 1/8 finału.

AEK FC – AFC Ajax 0:2 (0:0)

Dušan Tadić 68′ (k), 72′

AEK: Vasilios Barkas – Michalis Bakakis, Marios Oikonomou, Dmytro Czyhrynski, Niklas Hult – Konstantinos Galanopoulos, Alef, Rodrigo Galo (Lucas Boyé 73′), Marko Livaja, Petros Mantalos (Viktor Klonaridis 78′) – Ezequiel Ponce (Georgios Giakoumakis 82′)

Ajax: André Onana – Noussair Mazraoui (Rasmus Kristensen 81′), Matthijs De Ligt, Daley Blind, Maximilian Wöber – Donny Van De Beek (Zakaria Labyad 86′), Lasse Schøne, Frenkie De Jong – David Neres, Dušan Tadić, Kasper Dolberg (Klaas Jan Huntelaar 62′)