Liga Europy: Cudowna bramka Rashforda daje zaliczkę przed rewanżem

W pierwszym półfinałowym spotkaniu Manchester United wygrał na Estadio de Balaídos 1-0 z Celtą Vigo i przybliżył się do awansu do wielkiego finału Ligi Europejskiej, który odbędzie się w Sztokholmie. Jedyną bramkę w tym spotkaniu w 67. minucie zdobył Marcus Rashford. 19-letni Anglik popisał się świetnym uderzeniem z rzutu wolnego. Taki rezultat stawia w korzystnej sytuacji podopiecznych Jose Mourinho przed rewanżem na swoim boisku.

Celta Vigo wychodząc na to spotkanie absolutnie nie była uznawana za faworyta tego dwumeczu. Było to widać od pierwszych minut meczu. Stroną przeważającą byli goście, a piłkarze Celty rzadziej atakowali pole karne United. Nie oznacza to, że Hiszpanie byli bezbronni w pierwszej części meczu. Po stronie Celty Sergio Romero postraszyli Pione Sisto czy Iago Aspas. Najlepszą okazję gospodarze mieli w 11. minucie, którą zmarnował Daniel Waas. Reprezentant Danii otrzymał bardzo dobre dośrodkowanie w pole karne, jednak świetnie ustawiony 27-latek fatalnie spudłował.

Bezbramkowy remis do przerwy to przede wszystkim zasługa świetnie dysponowanego bramkarza gospodarzy Sergio Álvareza. Doświadczony Hiszpan świetnymi interwencjami niejednokrotnie ratował skórę swoim obrońcom, którzy niejednokrotnie dopuszczali graczy z Manchesteru w swoje pole karne. Swoistą laurką dla tego bramkarza była interwencja z 20. minuty, kiedy Álvarez świetnie obronił strzał zza pola karnego Marcusa Rashforda. 30-latek wygrał również pojedynek jeden na jeden z Henrikhiem Mkhitaryanem. W drużynie prowadzonej przez Jose Mourinho aktywny z przodu był również Jesse Lingard, jednak nieskuteczność Anglików, jak i świetna postawa bramkarza Celty spowodowała, że piłkarze na przerwę schodzili przy bezbramkowym remisie.

Po przerwie obraz gry nie uległ znaczącej zmianie. Hiszpanie wciąż dbali przede wszystkim o bezpieczeństwo z tyłu, okazjonalnie atakując bramkę rywali. Tak naprawdę Sergio Romero do wysiłku został zmuszony dopiero w 59. minucie. Piłka po strzale Sisto odbiła się od nóg Antonio Valencii i niebezpiecznie zmierzała w stronę bramki United. Argentyński bramkarz nie dał się zaskoczyć, parując futbolówkę ponad bramką. Zawodnicy z Anglii nieustannie próbowali przebić się przez hiszpański mur, udało im się w 67. minucie. Wynik spotkania fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego otworzył Marcus Rashford. Ta bramka dała spokój graczom Manchesteru United. Podopieczni Jose Mourinho bezpiecznie dowieźli korzystny wynik do końca, który stawia ich w korzystnej sytuacji przed rewanżem.

RC Celta de Vigo 0–1 Manchester United FC

Marcus Rashford 67

Celta: 1. Sergio Álvarez – 2. Hugo Mallo (90, 12. Claudio Beauvue), 22. Gustavo Cabral, 24. Facundo Roncaglia, 19. Jonny Castro – 10. Iago Aspas, 18. Daniel Wass (74, 16. Jozabed), 6. Nemanja Radoja, 8. Pablo Hernández, 11. Pione Sisto – 9. John Guidetti.

United: 20. Sergio Romero – 25. Antonio Valencia, 3. Eric Bailly, 17. Daley Blind, 36. Matteo Darmian – 14. Jesse Lingard, 21. Ander Herrera, 27. Marouane Fellaini, 6. Paul Pogba, 22. Henrikh Mkhitaryan (78, 18. Ashley Young; 90, 12. Chris Smalling) – 19. Marcus Rashford (79. 11. Anthony Martial).

żółte kartki: Mallo – Fellaini, Pogba.

sędziował: Sergey Karasev.