Koniec ery w Premier League? Mike Dean zakończy karierę głównego arbitra meczowego

Mike Dean Premier League

Zdjęcie: https://www.swanseacity.com/news/man-middle-mike-dean-3


Wszystko wskazuje na to, że to koniec pewnej ery w Premier League. Według BBC oraz “The Telegraph”, Mike Dean, legendarny brytyjski arbiter, wraz z końcem sezonu, ma pożegnać się z boiskiem. 53-letni Anglik, który uzbierał 553 spotkania na najwyższym poziomie rozgrywkowym, zawiesi buty na kołku i zajmie stałą pozycję sędziego VAR.

Mike Dean, sędzia z 22-letnim stażem, jest w trakcie negocjacji o zmianę swojego stanowiska – informują brytyjskie media. Odejście rekordzisty pod względem rozdanych czerwonych kartek w angielskiej ekstraklasie ma być tylko początkiem zmian.

PGMOL, organ odpowiedzialny za sędziów w Anglii, w najbliższych kilku latach ma zamiar odmłodzić swoją kadrę. Pierwszym, który dokonał tej zmiany, był Lee Mason, który “przebranżowił” się po zakończeniu sezonu 2020/21. Ich szlakiem mają podążyć również Andre Marriner, Kevin Friend, Jonathan Moss oraz Graham Scott – wszyscy powyżej 50 roku życia. Po zakończeniu karier, cała szóstka ma zająć się szkoleniem przyszłych sędziów na poziomie Premier League.

 

Dean, bliżej znany kibicom ze swojego ekscentrycznego podejścia i ciekawych zachowań boiskowych, może pochwalić się znamienną karierą. Oprócz 553 meczów Premier League, sędziował on również dwa finały FA Cup, trzy mecze Ligi Mistrzów oraz kilka podczas Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy.

Często krytykowany za m.in. wybuchowe podejście do pokazywania kolorych kartoników, tak odpowiedział na zarzuty:

– Kiedy wychodzę na boisko, jest we mnie doza arogancji. Wiem o tym. Ale jest również bardzo dużo pewności siebie, bo wierzę w swoje umiejętności. Przez mój sposób sędziowania, jeżeli piłka zmierza w moim kierunku, nie odskoczę w bok. Zamiast tego, po prostu przepuszcze ją sobie między nogami. Taki już jestem.

Kocham tę pracę. Mój styl sędziowania pokazuje, że, po prostu, czerpię z niej radość.”

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.