Jak Neurofeedback może pomóc sportowcom w doskonaleniu się?

Nie da się ukryć, że aktywność fizyczna dla sportowca jest równie ważna, co zdrowie psychiczne. O higienę umysłową trzeba dbać systematycznie – w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z koordynacją, logicznym myśleniem, precyzją ruchów, szybkością itd. Remedium staje się tzw. Neurofeedback. Co to jest w jaki sposób może pomóc sportowcom w przygotowywaniu się do zawodów? 

Neurofeedback – metoda treningowa mózgu 

Aktywność fizyczna bez dwóch zdań wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu. Działa to jednak w obie strony, bo mózg odwdzięcza się krótszym czasem reakcji czy skuteczniejszą precyzją, koncentracją oraz lepszą pamięcią. Oczywiście, nic nie dzieje się samoistnie, a w całym tym procesie kluczowe są odpowiednie techniki treningowe. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim neurofeedback, czyli metodę, która utrwala automatyzm ruchów, dając lepszą kontrolę nad wykonywanymi działaniami. Co więcej, pozwala ona również przewidywać ruchy przeciwnika i działać niesamowicie precyzyjnie. Dlatego też neurofeedback wykorzystują biegacze, piłkarze czy skoczkowie narciarscy – popularność tej metody z roku na rok rośnie. 

Neurofeedback to nic innego, jak bardzo nowoczesna metoda treningowa, która opiera się na wpływaniu na czynność bioelektryczną mózgu, aby usprawnić jego funkcjonowanie. W praktyce wykorzystuje się zmienne częstotliwości własnych fal mózgowych w formie gry, gdzie dźwięk nagradza mózg za prawidłowe rozwiązanie danego zadania. Ostatecznie taki trening przyczynia się do lepszej koncentracji, skupienia uwagi i zwycięstwa zawodnika. Sportowcy wykorzystują neurofeedback jako świetną technikę treningu mentalnego, który pozwala im jak najlepiej przygotować się przed zawodami.

Neurofeedback a gotowość startowa 

Sportowcy, którzy biorą udział w licznych turniejach i zawodach muszą być w jak najlepszej dyspozycji zarówno pod kątem fizycznym, jak i umysłowym. Tyczy się to zarówno tradycyjnego pojęcia sportu, jak i rozgrywkach opartych wyłącznie na myśleniu np. w grach hazardowych w Optibet, gdzie koncentracja, precyzja i spokój ducha to podstawa skuteczności. Zawodnicy muszą uzyskać tzw. gotowość startową, czyli umiejętność kontrolowania ciała i umysłu w momencie startu rozgrywek. Przykład? Biegacz, który czeka już na gwizdek albo skoczek narciarski oczekujący na ławce na zezwolenie na skok. 

To właśnie w chwili startu sportowiec musi być w pełni skoncentrowany na swoim celu. Wszelkie lęki, niepowodzenia, strach czy inne negatywne emocje mogą go zdekoncentrować i tym samym zaprzepaścić jego szansę na zwycięstwo. Neurofeedback pozwala temu zapobiec – opracowywane są wówczas techniki radzenia sobie ze stresem czy porażką. Należy bowiem pamiętać, że samo przygotowanie fizyczne nie jest żadnym gwarantem sukcesu – równie ważne, a nawet być może ważniejsze jest odpowiednie przygotowanie psychiczne.

Podsumowanie

“Wszystko zaczyna się w głowie” – w tym starym porzekadle jest więcej prawdy niż może się wydawać. Technika neurofeedback to dla sportowców prawdziwa szansa na poradzenie sobie z problemami i lękami, a następnie przekucie tego w wielki i spektakularny sukces. Metoda neurofeedback pozwala m.in. zwiększyć refleks, poprawić koncentrację i koordynację, wzmocnić odporność i wydolność organizmu, podwyższyć nastrój i samoocenę, zwiększyć motywację, nauczyć kontrolować emocje i radzić sobie z porażkami. To potężne narzędzie, z którego każdy sportowiec powinien korzystać przynajmniej raz w tygodniu, a przed startem zawodów nawet dwa razy dziennie. 

Oczywiście, nie musisz się tego uczyć sam. Na rynku znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów od treningów neurofeedback, którzy pomogą Ci się przygotować do wymarzonych zawodów lub po prostu zmienić Twoje myślenie i pomóc Ci być skuteczniejszym w życiu codziennym, a nawet w grach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.