Good Afternoon FPL #0 – Rozpoczynamy przygodę z Fantasy Premier League

liverpoolfc.com

Niebawem wystartuje kolejny sezon ligi angielskiej a wraz z nim – uwielbiana przez kibiców Fantasy Premier League. Jak zacząć przygodę z FPL-em?

Czym są gry typu Fantasy [Liga X]?

Jeśli nigdy nie graliście w żadne gry typu Fantasy [podaj nazwę ligi], to w skrócie Wam wyjaśnię zasady takich gier. W przypadku piłkarskich Fantasy dostajemy na start określony budżet i musimy wybrać 15 zawodników do naszej drużyny – dwóch bramkarzy, pięciu obrońców, pięciu pomocników i trzech napastników. Każdy z nich ma swoją określoną cenę, więc nie możemy wybrać same największe gwiazdy ligi. Gdy już wybierzemy naszą drużynę, ustawiamy wyjściową jedenastkę oraz kapitana i wicekapitana. Kapitan w danej kolejce zapunktuje razy dwa, natomiast wicekapitan przejmie opaskę, gdy kapitan z jakiegoś powodu nie pojawiłby się na murawie.

Za co piłkarze punktują? Bramki, asysty, czyste konta, a w niektórych wersjach są jeszcze dodatkowe kryteria. Na przykład, w Fantasy Champions League zawodnicy mogą także punktować za kilka udanych zagrań głową czy przejęć. Bramkarze mogą punktować jeszcze za sprawą kilku interwencji oraz wybronieniem rzutu karnego.

Gdy już skończy się kolejka w lidze, kończy się też ona w Fantasy. Punkty naszych zawodników się sumują i dodają do łącznej liczby zdobytych przez nas dotychczas. To przekłada się na ranking, w którym po każdej kolejce spadamy lub awansujemy. Między kolejkami możemy dokonywać transferów. Każda liga ma swoje zasady odnośnie zmian kadrowych. W jednej jest jeden darmowy transfer, w innej dwa co kolejkę. W jednej ponadprogramowe transfery kosztują 4 punkty w następnej kolejce, w innej tylko 2. Przez transfery, w trakcie sezonu ceny piłkarzy mogą spadać lub rosnąć, w zależności jak dużo osób sprzedaje lub kupuje dane nazwisko.

Jak wygląda Fantasy Premier League?

FPL to najprawdopodobniej najpopularniejsza gra typu Fantasy. W zeszłym sezonie zarejestrowanych kont było w okolicach 7 milionów. FPL jest też prawdopodobnie “najsurowszy”. Nie ma tu dwóch transferów co kolejkę jak w Fantasy Ekstraklasie. Nie ma tutaj trzech “kapitanów” jak w Fantasy Bundeslidze. Nie można tu robić zmian wyjściowej jedenastki w trakcie kolejki jak w Fantasy Ligi Mistrzów.

Na start mamy 100 milionów funtów do rozdysponowania i tak jak wszędzie wybieramy dwóch bramkarzy, pięciu obrońców, pięciu pomocników i trzech napastników. Wybór formacji mamy dowolny, póki będzie w niej przynajmniej trzech obrońców, dwóch pomocników i jeden napastnik. Z jednego klubu można wybrać tylko trzech piłkarzy, więc niestety nie możemy zrobić drużyny z samych piłkarzy Liverpoolu i Manchesteru City.

Co kolejkę otrzymujemy jeden darmowy transfer. Każdy kolejny w danym GameWeeku będzie kosztować nas minus 4 punkty w najbliższej kolejce. Nie można też robić powrotnych transferów, więc zanim klikniecie “Confirm transfers”, dobrze się zastanówcie. Warto roszad dokonywać jak najbliższej Deadline’u, który jest 90 minut przed pierwszym spotkaniem kolejki. A kolejki w Premier League zazwyczaj rozpoczynają się w soboty o 13:30 czasu polskiego. Zatem o 12:00, kiedy Anglicy powoli zaczynają się przestawiać z witania słowami “Good morning!” na “Good afternoon!”, należy mieć już wybrany skład i kapitana.

Czym są “Chipsy” i jak je używać?

Chipy, to bonusy, jakie gracze mogą użyć na przestrzeni sezonu. Trzy z nich można aktywować tylko raz na sezon, a jeden z nich jest na obie części sezonu. Są to:

  • Wildcard – dwa razy w sezonie możemy zrobić nielimitowane darmowe transfery. Zupełnie jak przed startem rozgrywek.
  • Free Hit – raz w sezonie możemy zrobić nielimitowane darmowe transfery, ale tylko na jedną kolejkę. Po kolejce, w której użyjemy FH, skład wraca do pierwotnego wyglądu.
  • Triple Captain – raz w sezonie punkty naszego kapitana nie będą się liczyć razy dwa, a razy trzy!
  • Bench Boost – raz w sezonie punkty z naszej ławki rezerwowych również będą się liczyć do punktów naszej drużyny w danej kolejce.

Jak tych chipów używać? Zacznijmy od Wildcarda, ponieważ Dzikie Kart mamy dwie, z czego jedną w tym sezonie trzeba wykorzystać do końca 2020 roku. Dokładniej chodzi o 28 grudnia 2020, czyli początku 16. kolejki. Jeśli o niej zapomnimy, to ją stracimy, ponieważ wkracza wtedy drugi WC, a chipy się nie kumulują. Na użycie drugiej Dzikiej Karty mamy czas do końca sezonu.

Z pierwszego Wildcarda warto skorzystać wtedy, kiedy widzimy, że nasz skład nie punktuje tak jak należy i nie wiążemy z nim już przyszłości. Natomiast jeśli do tej 16. kolejki mamy takie szczęście, że skład daje efekty jakie byśmy chcieli i same darmowe transfery wystarczają, to warto zostawić WC na ostatnią możliwą kolejkę. Wtedy użyjemy jej z myślą o dalszej części sezonu. A ta w Fantasy Premier League jest ciekawa.

Świąteczny maraton, puste i podwójne kolejki

Nie wiadomo jak to będzie wyglądać w przyszłym sezonie, ale dotychczas FPL do grudnia wyglądał normalnie, mecze co weekend, kolejki w środku tygodnia to rzadkość. Jednak, gdy świat ogarnia świąteczna atmosfera, liga przyśpiesza. Świątecznonoworoczny natłok spotkań w Premier League to miód dla oczu kibiców oraz mieszane uczucia u menedżerów FPL. Miło praktycznie codziennie obejrzeć sobie meczyk, ale serce boli, kiedy w co drugim meczu ktoś z naszego składu siada na ławce, aby odpocząć przed następnym meczem za np. dwa dni.

Premier League słynie z intensywności i ilości meczów, więc gdy kończy się zima, rozpoczyna się pucharowa wiosna. Do kalendarza gracze FPL oprócz meczów ligi angielskiej muszą dopisywać sobie spotkania Pucharu Anglii oraz finał Carabao Cup, ponieważ te wpływają na ilość meczów w kolejce. Nasze składy są pełne piłkarzy klubów z czołówki, a te zazwyczaj dochodzą do najpóźniejszych etapów FA Cup. Jeśli wówczas zapomnimy o Pucharze Anglii, to okaże się, że w takiej 31. kolejce w naszym składzie będzie z 5 zawodników, którzy rozegrają swój mecz normalnie.

Oznacza to, że taki GW31 to “blankowa kolejka”, czyli część spotkań z takiej kolejki zostanie przeniesiona na inną. Natomiast jeśli jakaś kolejka będzie miała w sobie więcej niż 10 meczów, to oznacza to, że jest to “podwójna kolejka”. Część piłkarzy będzie miała do ów kolejki wliczane punkty z meczu zaległego, więc jest to idealna okazja do użycia chipu. Jakiego? To zależy od naszej strategii. Ale o tym będę pisał przy okazji 1/8 i 1/4 finału FA Cup. Wtedy będziemy wiedzieć, które drużyny mogą zblankować, a które nie.

Jednak użycie chipów to nie tylko blankowe i podwójne kolejki. Warto ich użyć, kiedy uważacie, że jest to dobry moment. Każdy z waszej drużyny ma łatwego rywala w danej kolejce i nie wiecie kogo dać na ławkę? To może być dobra okazja na Bench Boosta. Ostatnia drużyna ligi, która ma szpital w obronie, przyjeżdża na Anfield, gdzie Mohamed Salah odpoczął w poprzedniej kolejce i powinien z nimi zagrać? Brzmi to jak plan na potrójnego kapitana.

W oczekiwaniu na terminarz

Kiedy piszę ten wpis, nadal nie znamy terminarza Premier League, który jest bardzo ważny w kontekście doboru naszego składu. Piłkarz momentalnie traci część potencjału, jeśli sezon zacznie od kilku spotkań z Big 6. Gdy dowiemy się już kto z kim zagra, niedługo później pojawi się już pełnoprawne Good Afternoon FPL #1, w którym przedstawię Wam najciekawsze nazwiska, które powinniście rozważyć przed startem sezonu. A ten ruszy 12 września, zatem zapraszam do rejestrowania się na oficjalnej stronie Premier League, ponieważ raczej nie chcecie zaczynać ze stratą kilkudziesięciu punktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x