Czym jest projekt Wisła Kraków UK? – Wywiad z Bartoszem Lisowskim

Wisła Kraków jest wielkim klubem z tradycją oraz historią. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać o sile wiślackiej społeczności. W 2019 roku na terenie Wielkiej Brytanii powstała sieć szkółek piłkarskich pod nazwą “Wisła Kraków UK”. Mateusz Polak przeprowadził rozmowę z Bartoszem Lisowskim pomysłodawcą projektu.

Mateusz Polak: Witam serdecznie. Dziękuję, że zgodził się Pan na udzielenie wywiadu.

Bartosz Lisowski: Witam, dziękuje za zainteresowanie.

Mateusz Polak: Na początku chciałbym, aby Pan w kilku słowach/zdaniach przedstawił się naszym czytelnikom.

Bartosz Lisowski: Nazywam się Bartosz Lisowski. Jestem z Jawora na Dolnym Śląsku, a aktualnie mieszkam w Wielkiej Brytanii w Liverpoolu, gdzie tworze kilka ciekawych projektów.

Mateusz Polak: Apropo ciekawych projektów. Kilka tygodni temu dowiedziałem się, że w Anglii istnieje sieć szkółek Wisły Kraków. Zaciekawił mnie ten temat, więc postanowiłem troszkę o nim poczytać. Czy mógłby Pan wyjaśnić, czym jest wspomniany projekt? Kto był pomysłodawcą oraz założycielem szkółki Wisła Kraków UK?

Obraz może zawierać: chmura, niebo i tekst

Bartosz Lisowski: Zgadza się. W kwietniu 2019 utworzyłem sieć akademii piłkarskich Wisły Kraków w UK. Zrzeszamy polskie akademie, tworzymy nowe, budujemy sieć akademii, a celem jest by był to największy taki projekt w Europie. Duże znaczenie przy tworzeniu projektu miała osoba Pana Rafała Wisłockiego, ówczesnego prezesa, który nam zaufał i dal zielone światło

Mateusz Polak: Czyli Pan jest głównym pomysłodawcą utworzenia akademii piłkarskich Wisły Kraków w UK? Teraz nasuwa się pytanie, dlaczego akurat Wisła Kraków? Czy krakowska drużyna była/jest bliska Panu sercu? Czy były również próby nawiązania współpracy z innymi polskimi drużynami?

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „WISŁA KRAKÓW UK ZESPÓŁ FUTBOL TO GRA ZESPOŁOWA GDY KTOŚ POPEŁNI BŁĄD TY MOŻESZ GO NAPRAWIĆ TRAKTUJ INNYCH TAK, JAK BYŚ SAM CHCIAŁ BYĆ TRAKTOWANY PODAWAJ TaK, JAK TY BYŚ CHCIAŁ DOSTAĆ PODANIE. INFO@WISLAKRAKOWUK.COM WWW.WISLAKRAKOWUK.COM SOCIAL MEDIA: WISLA KRAKOW UK”

Bartosz Lisowski: Tak, ale dziś ten projekt tworzy już wielu pasjonatów futbolu. Prowadziliśmy konsultacje z kilkoma czołowymi zespołami w Polsce, ale tylko ludzie w Wiśle podeszli do tematu konkretnie, innym zależało głownie na zyskach materialnych. Dodatkowo cała wiślacka społeczność okazała się być czymś niesamowitym i jesteśmy wdzięczni i dumni, że możemy być członkiem tak zasłużonego klubu.

Mateusz Polak: Jest to bardzo dobra inicjatywa, która w niedalekiej przyszłości może przynieść korzyści dla obu stron. Czyli po zmianie prezesa projekt nie został przerwany i jest dalej kontynuowany. Z tego, co się orientuje to Wisła Kraków jest znana w wielu krajach europejskich. A jak to wygląda w Anglii? Czy są tam kibice “Białej Gwiazdy”, którzy zaangażowali się w projekt akademii piłkarskich?

Bartosz Lisowski: Każdy z nowych prezesów, czy koordynatorów przeprowadzał z nami rozmowy po swoim przyjściu i każdy uznawał projekt za wartościowy. Tak, wielu brytyjskich kibiców zna Wisłę, wszędzie jesteśmy dobrze traktowani, a kibice? Są wszędzie, zawsze nas wspierają. Zarówno w tych dobrych momentach, jak i złych.

Mateusz Polak: W zasadzie to nie można się im dziwić, gdyż jest to interesujący projekt. Przejdźmy do tematu akademii. W jaki sposób funkcjonuje wasza akademia? Aktualnie żyjemy w trudnym czasie ze względu na obecność koronawirusa. Czy wirus miał jakiś wpływ na waszą pracę?

Bartosz Lisowski: Tworzymy siec oddziałów w kilkunastu lokalizacjach i zrzeszamy już działające akademie. Tworzymy wspólną beze danych, mamy własną reprezentacje w kilku rocznikach, spotykamy się na zgrupowaniach i wspólnych eventach. Tworzymy jedną wielka rodzinę. Poza zajęciami dla dzieci organizujemy zajęcia sportowe dla rodziców, festyny, oraz wiele innych aktywności dnia codziennego. Koronawirus powstrzymał wiele naszych planów, rok można uznać za niebyły. Przepadły nam 3 zgrupowania, 2 obozy, kilka festynów, kilka turniejów, oraz wstrzymana została nasza ekspansja. Mamy nadzieje, że już niedługo pandemia zostanie zakończona, a my będziemy mogli się dalej rozbudowywać i wchodzić na wyższy poziom.

Mateusz Polak: To niesamowite, że w krótkim czasie udało się aż tak bardzo rozwinąć projekt akademii Wisły Kraków w UK. Jak wygląda “nabór” do reprezentacji w poszczególnych rocznikach? Czy każde dziecko za zgodą rodzica może uczestniczyć w zajęciach? Czy akademie są przeznaczone wyłącznie dla chłopców, czy dziewczyny również są w nich mile widziane?

Bartosz Lisowski: Akademia jest otwarta na wszystkie dzieci i dziewczynki i chłopców. Każdy z ulicy może przyjść i do nas dołączyć. W oddziałach tworzone są grupy wg roczników, a najlepsi z danych oddziałów w swoich rocznikach otrzymują powołania do reprezentacji Wisły Krakow UK.

Mateusz Polak: Oprócz podniesienia swoich umiejętności czysto piłkarskich jest ważnych kilka innych kwestii. Pozwoli Pan, że zapytam również o usługi świadczone przez akademie. Mam tutaj na myśli prowadzenie treningów mentalnych, czy motywacyjnych. Występuje coś takiego u Was?

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst „WISŁA KRAKÓW UK TRENING MENTALNY DLA RODZICA BLEDY, JAKO MOZLIWOSCI NAUCZENIA SIE CZEGOS NOWEGO WSZYSCY POPELNIAMY BLEDY, ZWLASZCZA PODCZAS NATURALNE DZIECKO MIEC TRUDNOSCI CZY SZKOLNEGO, TRENINGOWEGO. OPANOWANIU NOWEGO MATERIALU JAKI SPOSOB DZIECKO BEDZIE PODCHODZIC JESL BEDZIE „KONIEC SWIATA" NAWET. BLEDOW ZALEZY NAS DOROSLY DZIECKA TYM BARDZIEJ. NIE POWIEMY POWINNYSMY NALEZY ZMIENIC, DZIECI WIELE OBSERWACJI NASZEGO BLEDOW, JAKO PRZEKAZAC VARUNKACH SZKOLNYCH ZNACZNIE TRUDNIEJSZE, PRZECIEZ OCENACH SPRAWDZIANY EGZAMINY NADAL WYGLADAC NAUCE MCT UWADZE POKAZYWAC NICH WNIOSKI RAZEM MOZNA POPRAWIC BLEDY NASTEPNYM RAZEM INACZEJ. DECYDUJA PAMIETAJ, ZE WARTO CHWALIC OZIECKO WYSILEK, NIEZALEZNIE OD KONCOWEGO EFEKTU. PROUD Standard. ALL sportbm macron SYNErISE KICKITOUT”

Bartosz Lisowski: Tak, współpracujemy z psychologami, czy psychoterapeutami. Ze tego wsparcia korzystają dzieci, oraz ich rodzice. W dzisiejszych czasach to bardzo ważny element codziennego funkcjonowania. Na naszej stronie można tez znaleźć porady naszej wiślackiej Pani psycholog Joanny Wall.

Mateusz Polak: Czyli wszelakie informacje dotyczące projektu Akademii piłkarskich można znaleźć na tej stronie internetowej: http://wislakrakowuk.com/ ?

Bartosz Lisowski: Tak, ale bieżące wydarzenia znajdziecie na naszym profilu na Facebooku. Zapraszamy też na Twittera, Instagrama i kanał na YouTube.

Mateusz Polak: Pod wywiadem zostaną zamieszczone wszelkie niezbędne linki. Czy może Pan uchylić rąbka tajemnicy, co powinny zrobić osoby, które chciałyby zaangażować się w projekt?

Bartosz Lisowski: Wystarczy się do mnie zgłosić, opowiedzieć o swoim doświadczeniu, pomysłach. Zapraszamy też osoby początkujące, zagwarantujemy Wam wsparcie mentorów i doświadczonych managerów i trenerów. Wszyscy jesteśmy wielka piłkarską rodziną.

Mateusz Polak: Czyli wystarczy się z Panem skontaktować. Być może ktoś, kto przeczyta wywiad również zainteresuje się projektem. Na początku wywiadu wspomniał Pan, że mieszka w Liverpoolu. Czy były jakieś próby nawiązania współpracy ze stołecznymi klubami? Mam tutaj na myśli Liverpool oraz Everton.

Bartosz Lisowski: Tak jest, razem znajdziemy wspólne rozwiązanie i pomysł na wspólne funkcjonowanie. Tak, zostaliśmy zaproszeni do współpracy przez LFC, dzięki temu nasi trenerzy mogą odbywać tam staże szkoleniowe, a dzieci są obserwowane przez skautów klubu. W UK wszyscy ludzie futbolu są przyjaźni, nie noszą “głowy zadartej do góry”, zawsze są otwarci na pomoc.

Mateusz Polak: Bardzo miły gest ze strony klubu. Z tego można wywnioskować, iż wszelakie współprace stricte futbolowe są mile widziane w brytyjskiej piłce. Nawiązując do współpracy z Liverpool F.C., czy zdarzyło się, że na Wasz trening przyszedł jakiś gracz pierwszej, bądź drugiej drużyny “The Reds”?

Obraz może zawierać: tekst „THE ACADEMY LIVERPOOL FOOTBALL CLUB”

Bartosz Lisowski: Jeszcze nie, ale nasi trenerzy mieli okazje odbyć staże, czy zwiedzić całe centrum treningowe LFC, gdzie np. mieliśmy okazje spotkać Jakuba Ojrzyńskiego, a także poznać całą strukturę, metody szkolenia, oraz inne. Mamy też kilka ustaleń związanych z pytaniem, ale nie możemy mówić, wiele ciekawych projektów przed nami.

Mateusz Polak: Czyli współpraca prężnie się rozwija. Od samego początku chciałem zapytać o pewną nazwę, ale postanowiłem, że z tym pytaniem poczekam na sam koniec. Proszę powiedzieć, czym jest Vistula Liverpool FC?

Obraz może zawierać: 6 osób, na zewnątrz

Bartosz Lisowski: Jest to rozwijana przez nas drużyna piłkarska dla dorosłych. Jest to także projekt otwarty dla wszystkich chcących zrobić cos dla siebie, czy poznać nowych ludzi.

Mateusz Polak: Taka drużyna osiedlowa, czy należąca do konkretnej ligi?

Bartosz Lisowski: Gdy zaczęliśmy treningi wybuchła pandemia, nie mieliśmy czasu i okazji dołączyć do żadnych rozgrywek, ale wszystko przed nami. Na ten moment liczy ok 50 członków, wiec jest to taka większa drużyna osiedlowa.

Mateusz Polak: 50 członków to całkiem pokaźna liczba, z której można stworzyć dwie drużyny. Na zakończenie wywiadu chciałbym zapytać, czy jest coś, co chciałby Pan powiedzieć czytelnikom strony Piłkarski Świat?

Bartosz Lisowski: Chciałbym wszystkim życzyć wszystkiego dobrego w Nowym Roku!! Wspierajmy się, twórzmy wspólne projekty, razem możemy wszystko!

Mateusz Polak: Chciałbym podziękować Panu za interesującą rozmowę. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości jeszcze raz uda nam się porozmawiać.

Bartosz Lisowski: Również dziękuje

PRZYDATNE LINKI:

Strona internetowa Wisła Kraków UK

Facebook Wisła Kraków UK

Wisła Kraków UK Twitter

Wisła Kraków YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *