Wczoraj zakończyła się 16 kolejka T-Mobile Ekstraklasy sezonu 2014/15. Pierwsza rewanżowa seria spotkań rundy zasadniczej przyniosła nam sporo emocji. Oglądaliśmy wiele wspaniałych bramek, a także interwencji bramkarzy. Tego weekendu byliśmy świadkami m.in. wygranej Ruchu ze Śląskiem, pewnego wyjazdowego zwycięstwa Legii Warszawa z GKS-em Bełchatów 3:0, a także niespodziewanej wygranej Piasta Gliwice z wicemistrzem Polski – Lechem Poznań 3:2, jednak to tylko namiastka tego co działo się w ten weekend. Zobaczcie sami, co jeszcze miało miejsce w 16 kolejce rozgrywek o mistrzostwo Polski.

Pierwszy mecz 16 serii spotkań odbył się na stadionie przy ul. Cichej w Chorzowie gdzie Ruch Chorzów grał ze Śląskiem Wrocław. Podopieczni Waldemara Fornalika wygrali poprzedni mecz z Jagiellonią Białystok 5:2, ale dalej zajmowali 15 miejsce w tabeli, jednak to zwycięstwo bardzo zmobilizowało ekipę “Niebieskich” i wierzyli, że są w stanie wygrać ze Śląskiem. Natomiast Wrocławianie zremisowali ostatnie 2 mecze, ale nadal byli na pozycji wicelidera T-ME i do Chorzowa przyjechali w bojowych nastrojach, aby w końcu zwyciężyć, jednak podopiecznym Tadeusza Pawłowskiego ta sztuka się nie udała, a o wyniku meczu zadecydowała jedna bramka strzelona w 90 minucie. Jej autorem był Grzegorz Kuświk i tym samym stał się bohaterem Ruchu Chorzów, zapewniając “Niebieskim” kolejne 3 punkty. W drugim piątkowym meczu GKS Bełchatów podejmował mistrza Polski – Legię Warszawa. Na inauguracje sezonu beniaminek z Bełchatowa wygrał przy ul. Łazienkowskiej z Legią 1:0, teraz GKS liczył, że jest w stanie znowu odnieść zwycięstwo, jednak tym razem się nie udało. Legioniści pewnie zwyciężyli 3:0 po bramkach Jakuba Koseckiego, Ondreja Dudy, Jakuba Rzeźniczaka i tym samym umocnili się na pozycji lidera T-ME. “Wojskowi” po 16 meczach mają na swoim koncie 32 punkty.

W sobotę o 15:30 odbyły się równocześnie 2 spotkania. Jednym z nich był pojedyek Wisły Kraków z beniaminkiem Górnikiem Łęczna. Piłkarze Franciszka Smudy nie wygrali 2 ostatnich meczy i teraz mierzyli tylko w zwycięstwo, natomiast Górnik Łęczna nie wygrał spotkania już od prawie 2 miesięcy, tak więc ich forma nie jest ostatnio najlepsza. W tym spotkaniu lepsi okazali się piłkarze “Białej Gwiazdy” wygrywając 2:0. Gole dla Wisły strzelali Rafał Boguski i Emmanuel Sarki. Dzięki tej wygranej Wiślacy awansowali na 2 miejsce wyprzedzając Śląsk i Jagiellonię. O tej samej porze Pogoń Szczecin podejmowała Podbeskidzie Bielsko-Biała. “Portowcy” niezwykle zmobilizowani po wygranej z Legią Warszawa 2:1 wierzyli, że w spotkaniu z Podbeskidziem zdobędą kolejny komplet punktów i umocnią się w pierwszej 8-ce, tak się jednak nie stało. Podopieczni Lesława Ojrzyńskiego rzutem na taśmę zgarnęli 3 punkty w Szczecinie, za sprawą Macieja Iwańskiego, który w 94 minucie meczu pewnie wykorzystał rzut karny. Bramki w tym pojedynku zdobyli również Damian Chmiel dla Podbeskidzia oraz Łukasz Zwoliński dla Pogoni i ostatecznie mecze zakończył się rezultatem 2:1 dla “Górali”. Ostatnim sobotnim spotkaniem był pojedynek słabo spisujących się zespołów w tym sezonie, a mianowicie starcie Korony Kielce z Zawiszą Bydgoszcz. “Złotokrwiści” kompletnie zawalili początek kampanii i głównie dlatego teraz są tak nisko w tabeli, bo na 13 miejscu z dorobkiem 18 punktów, jednak teraz piłkarze Ryszarda Tarasiewicza złapali wiatr w żagle i wygrali 3 ostatnie ligowe mecze, tak więc w Kielcach panowały dobre nastroje przed meczem z Zawiszą, w odróżnieniu od kibiców Bydgoskiego Zawiszy, których zespół praktycznie idzie na spadek i punktów potrzebuje jak tlenu. Mecz w Kielcach zakończył się rezultatem 2:2 i obie drużyny podzieliły się punktami. Bramki dla Korony strzelili Piotr Malarczyk i Olivier Kapo, a dla gole dla Zawiszy zdobyli Michał Masłowski i zawodnik Korony – Radek Dejmek, który wpakował piłkę do własnej bramki. Oba zespoły kończyły ten mecz w 10-tkę.

Niedziela w T-ME była bardzo interesująca. Najpierw o 15:30 byliśmy świadkami meczu Lechii Gdańsk z Jagiellonią Białystok na PGE Arenie. W ekipie z Gdańska ostatnio nie jest najlepiej. Problemy z trenerami i z wynikami. Nowym trenerem Lechii został Jerzy Brzęczek, który zastąpił Tomasza Untona. Pod wodzą nowego szkoleniowca Lechici tylko zremisowali przed własną publicznością z Jagiellonią 1:1. Zaczęło się dobrze dla gospodarzy, już w 5 minucie Madera wpakował piłkę do własnej siatki i było 1:0 dla Lechii, ale jeszcze przed przerwą wyrównał Tymiński. W drugiej połowie nic się nie zmieniło i mecz zakończył się podziałek punktów. Drugi niedzielny mecz Piast Gliwice – Lech Poznań, który odbył się na Stadionie Miejskim w Gliwicach był jeszcze bardziej ciekawy. “Kolejorz” w tym sezonie zawodzi. Z pewnością fani wicemistrza Polski spodziewali się lepszego rezultatu niż 7 miejsce w tabeli po 15 meczach, jednak jadąc do Gliwic na mecz z Piastem piłkarze Lecha byli pewni siebie, a jeszcze większej wiary w sukces dodawał im fakt, że “Piastunki” od powrotu do Ekstraklasy w 2012 roku, jeszcze ani razu z nimi nie wygrali, a w dodatku nie strzelili ani jednego gola i stracili aż 17. Kiedy w 2 minucie niedzielnego meczu Szymon Pawłowski wyprowadził Lecha na prowadzenie 1:0 wszyscy myśleli, że znowu “Kolejorz” zwycięży, jednak nic z tych rzeczy. Piast dobrze rozpoczął drugą połowię i w 47 minucie Wilczek doprowadził do remisu, a chwilę później było już 2:1 dla gospodarzy. Błąd Kamińskiego bezbłędnie wykorzystał Bartosz Szeliga. Kamiński zrehabilitował się w 68 minucie strzelając gola na 2:2. Kiedy wydawało się, że to Lech jest bliżej zdobycia zwycięskiego gola, to Piast przeprowadził zabójczą akcję, po której Tomasz Podgórski zdobył bramkę na 3:2. Spotkanie w Gliwicach przyniosło nam sporo emocji, a mecz zakończył się ostatecznie zwycięstwem Piasta 3:2 i było to pierwsze zwycięstwo Piasta z Lechem w Ekstraklasie. Trener Angel Perez Garcia czyni cuda. W kończącym 16 kolejkę T-ME spotkaniu Górnik Zabrze odniósł wyjazdowe zwycięstwo z zespołem Cracovii wygrywając 2:1. Piłkarze Cracovii pierwsi objęli prowadzenie za sprawą Rakelsa, jednak Górnik zdołał odrobić straty i wygrał 2:1. Obydwa trafienia dla Zabrzan zaliczył Mateusz Zachara. Dzięki tej wygranej podopieczni Roberta Warzychy awansowali na 4 miejsce w tabeli.