Podsumowanie 12 kolejki T-Mobile Ekstraklasy

Dzisiaj wieczorem dobiegła końca 12 kolejka T-Mobile Ekstraklasy 2014/15. Trzeba przyznać, że i tym razem emocji nie zabrakło. W tej serii spotkań byliśmy świadkami kilku wysokich wygranych. Jagiellonia pokonała Pogoń aż 5:0, a Wisła w takich samych rozmiarach ograła Górnika Zabrze. Śląsk Wrocław również odniósł pewne zwycięstwo, wygrywając u siebie 3:0 z Piastem Gliwice. Jednak te wymienione już przeze mnie spotkania to tylko namiastka tego co działo się w ubiegły weekend na boiskach T-ME. Zobaczcie sami, co jeszcze ciekawego wydarzyło się w 12 kolejce rozgrywek o mistrzostwo Polski.

Pierwszym meczem 12 kolejki T-ME było starcie Cracovii z Ruchem Chorzów. Dla obu drużyn była to szansa na lepszą przyszłość w obecnym sezonie, obie drużyny jak na razie nie zachwycają swoją grą i zarówno “Pasy” jak i “Niebiescy” liczyli na lepszy przebieg obecnej kampanii i wyższe miejsce w tabeli. Dla obu ekip w tym meczu liczyły się tylko 3 punkty. Piątkowy pojedynek tych zespołów w Krakowie był bardzo wyrównany i wydawało się, że spotkanie zakończy się remisem, jednak w 78 minucie po dośrodkowaniu w pole karne z rzutu wolnego Adam Marciniak wyskoczył do piłki najwyżej jak się dało i pokonał Kamińskiego – 1:0 dla Cracovii i taki był wynik końcowy. Ekipa Roberta Podolińskiego wywalczyła cenny komplet punktów i ma już 6 oczek przewagi nad strefą spadkową. Piątkowym wieczorem w Warszawie byliśmy świadkami niezwykle emocjonującego starcia. Legia Warszawa zmierzyła się z Lechią Gdańsk. “Wojskowi” po przegranej w Gliwicach z Piastem 1:3 i spadku z fotela lidera, musieli zrehabilitować się przed własną publicznością i powrócić na 1 miejsce, z kolei Lechia miała nadzieję na wywiezienie ze stolicy korzystnego rezultatu. Legioniści ostatecznie odnieśli skromne zwycięstwo 1:0 po golu Orlando Sa z 87 minuty meczu, a sam mecz nie był łatwy dla podopiecznych Henninga Berga i mistrzowie Polski mogą mówić o sporym szczęściu.

W sobotę o 15:30 byliśmy świadkami 2 spotkań T-ME. We Wrocławiu Śląsk mierzył siły z Piastem Gliwice. Od kiedy “Piastunki” powróciły do Ekstraklasy, tak więc od sezonu 2012/13, Wrocławianie nie potrafili pokonać ekipy z Gliwic. 2 wygrane Piasta i 3 remisy, tak wyglądały mecze Śląska z Piastem od tamtej kampanii. Ekipa Tadeusza Pawłowskiego jest teraz na fali, 2 zwycięstwa i remis w ostatnich 3 meczach to powód do optymizmu. Piłkarze Śląska w sobotnim pojedynku z Piastem wyszli na boisko z pozytywnym nastawieniem. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, jednak od samego początku drugiej części meczu Wrocławianie mocno przycisnęli. Dwa gole Flavio Paixao i w 51 minucie mieliśmy już wynik 2:0 dla Śląska. W 72 minucie Pich ustalił wynik spotkania na 3:0 i Śląsk odniósł pewne zwycięstwo. Dla drużyny Angela Pereza Garcii była to 5 porażka w obecnym sezonie T-ME. W drugim równoległym meczu Podbeskidzie Bielsko-Biała skromnie pokonało beniaminka, zespół Górnika Łęczna 1:0 po golu króla strzelców Ekstraklasy 2012/13 – Roberta Demjana. Górale wygrali po raz pierwszy od 4 spotkań. Kibice Jagiellonii Białystok w końcu doczekali się końca budowy nowego stadionu w Białystoku. Nowy sportowy obiekt w stolicy Podlasia może pomieścić ponad 22 tysiące widzów. W sobotnim spotkaniu z Pogonią Szczecin fani Jagiellonii wypełnili stadion do ostatniego miejsca, a ich ekipa wygrała z “Portowcami” aż 5:0. Po dwa trafienia zaliczyli Mateusz Piątkowski i Nika Dzalamidze, jednego gola dołożył również Maciej Gajos. Trzeba przyznać, że Jagiellonia wyrasta na największą sensacje obecnego sezonu T-ME, 2 miejsce w tabeli po 12 meczach to wspaniały wynik. Takiego przebiegu kampanii dla drużyny z Białegostoku nie wielu się spodziewało. Następnym meczem Jagiellonii będzie wyjazdowy pojedynek z Piastem Gliwice.

W niedziele o 15:30 w Kielcach oglądaliśmy spotkanie Korony z Lechem Poznań. “Złocisto-Krwiści” do tej pory wygrali tylko 2 mecze w lidze i mało kto spodziewał się, że uda się osiągnąć dobry rezultat w meczu z “Kolejorzem”, który ostatnio zaczął prezentować dobry futbol i wygrał 2 z ostatnich 3 spotkań. Podopieczni Ryszarda Tarasiewicza nie zdołali wygrać, jednak wywalczyli 1 punkt remisując 2:2. Gola na wagę remisu zdobył dopiero w 94 minucie spotkania Kamil Sylwestrzak, stając się tym samym bohaterem swojego zespołu. Swoją pierwszą bramkę w barwach Korony strzelił kupiony latem francuz Olivier Kapo. Gole dla podopiecznych Macieja Skorży strzelali Kasper Hamalainen oraz Szymon Pawłowski. Wisła Kraków przed meczem z Górnikiem była pogrążona w kryzysie i nikt nie spodziewał się, że “Biała Gwiazda” może wygrać z nowym liderem T-ME. Podopieczni Franciszka Smudy przegrali bowiem 3 ostatnie ligowe spotkania i wszyscy spodziewali się zwycięstwa Zabrzan, ale tego dnia Wiślanie przełamali złą passę i to w jakim stylu. Wisła wygrała w Zabrzu z Górnikiem aż 5:0. W tym spotkaniu hat-tricka skompletował Paweł Brożek a Semir Stilić dołożył 2 gole. Po tej porażce Górnik musiał ustąpić miejsca na fotelu lidera Legii Warszawa, która dzięki porażce drużyny Roberta Warzychy i wygranej z Lechią powróciła na 1 miejsce w tabeli. Meczem kończącym 12 serię spotkań T-ME był pojedynek ostatniej w tabeli Zawiszy Bydgoszcz z rewelacyjnym beniaminkiem GKS-em Bełchatów. Bydgoszczanie wygrali tylko jedno spotkanie w tym sezonie. Na inaugurację kampanii 2014/15 pokonali na własnym boisku Koronę Kielce 2:0. Zdobywca Pucharu Polski 2013/14 obecnie jest w fatalnej dyspozycji i wszyscy zaczynają podejrzewać, że Zawisza spadnie do 1 ligi. Przed tym meczem wielu kibiców “Rycerzy z Pomorza” wzięłoby remis w ciemno, jako że GKS naprawdę dobrze spisuje się w obecnym sezonie. Gdy Mojta dał drużynie gości prowadzenie, zapowiadało się na kolejną przegraną Zawiszy, jednak dzięki bramkom Petarza i Masłowskiego, ekipa Mariusza Rumaka wygrała 2:1 i zdobyła pierwszy komplet punktów od lipca 2014. Czy to zwycięstwo przywróci Zawiszę do życia?