Oficjalnie: Widzew bez licencji

Widzew Łódź nie dostał licencji na grę w II lidze przez zaległości finansowe wobec pracowników. 

Do wtorku łódzki klub miał czas na uregulowanie około 280 tysięcy złotych. Jako, że tego nie zrobił to Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN podjęła decyzję, która może równać się z upadkiem Widzewa. Przypomnijmy, że ten klub jako ostatni reprezentował naszą ligę w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Było to w sezonie 1996/97.

Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN stoi na stanowisku, iż nadrzędnym celem procesu licencyjnego jest ochrona wierzycieli oraz zabezpieczenie ciągłości rozgrywek. Postanowienie Sądu o upadłości likwidacyjnej Klubu w sposób oczywisty wskazuje, iż Klub nie był w stanie zaspokoić swoich wierzycieli i stawia pod bardzo dużym znakiem zapytania dalsze istnienie Klubu, a co się z tym wiąże, nie daje żadnej gwarancji, iż Klub będzie w stanie przystąpić do rozgrywek, co w konsekwencji może doprowadzić do destabilizacji II ligi tuż przed rozpoczęciem rozgrywek lub w jej trakcie.

W dniu 30 czerwca 2015 roku do siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej wpłynęło od Klubu pismo informujące, iż z uwagi na stan prawny Spółki, RTS Widzew Łódź nie może regulować zobowiązań powstałych przed dniem wydania postanowienia Sądu tj. przed 8 czerwca 2015 roku, czyli także tych zobowiązań powstałych przed 31 grudnia 2014 roku. Klub w tym samym piśmie powołuje się, iż spłata tychże zobowiązań naruszyłaby nie tylko przepisy Prawa Upadłościowego i Naprawczego, ale także przepisy Kodeksu Karnego. Zgodnie z zapisami pkt. 10.4.1 ppkt. c) oraz 10.4.2 ppkt. b) Podręcznika Licencyjnego dla Klubów II ligi na sezon 2015/2016, licencji należy odmówić jeśli do dnia złożenia dokumentacji licencyjnej, nie później niż do dnia 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się sezon licencyjny, Wnioskodawca posiada przeterminowane zobowiązania o których mowa w niniejszych punktach. Obowiązkiem Klubu było zatem spłacenie wszystkich należności do dnia 31 marca 2015 roku, czyli na ponad dwa miesiące przed wydaniem postanowienia Sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.