Historia MŚ: Szwecja 1958

W dzisiejszym artykule z serii “Historia MŚ” opiszę szósty mundial z 1958. VI mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w 1958 roku w Szwecji. Turniej trwał od 8 do 29 czerwca. Szwecja dostała prawo do organizacji mistrzostw w 23 czerwca 1950 roku na kongresie FIFA w Rio de Janeiro, tuż przed MŚ 1950 w Brazylii. Oprócz kraju z północy Europy nikt nie ubiegał się o organizację tego turnieju. Po tytuł mistrzów świata po raz pierwszy sięgneli Brazylijczycy, którzy w finale pokonali gospodarzy mistrzostw – Szwecję 5:2.

null

Na MŚ 1958 wystąpiło 16 zespołów z 3 kontynentów. Drużyn z Europy było najwięcej, bo aż 12, w tym gospodarze Szwecja, obrońcy tytułu czyli RFN, najwięksi pokonani z poprzedniego mundialu Węgrzy, rozwijająca się ekipa Jugosławii, ambitni Francuzi, wicemistrzowie z 1934 Czechosłowacja, trzecia ekipa z 1954 roku Austria, oraz debiutanci i za razem pogromcy Polaków w kwalifikacjach, drużyna ZSRR. Po raz pierwszy i jak do tej pory jedyny wystąpiły wszystkie zespoły z Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna). Reszta drużyn pochodziła z obu Ameryk (Brazylia, Argentyna, Meksyk i Paragwaj). Przed rozpoczęciem za faworytów turnieju uchodzili Niemcy (obecni mistrzowie świata), Francja z takimi napastnikami jak Just Fontaine i Raymond Kopa także mogła być typowana do ostatecznego triumfu. Wiele również oczekiwano po gospodarzach MŚ – Szwecji, a także po Austrii, która zaliczyła fantastyczny występ cztery lata wcześniej. Brazylia z 17-letnim Pele, którego jeszcze nikt nie znał i doskonałą linią ataku mogła również budzić nie pokój. Brazylijczycy grali na tych MŚ z dość dziwną formacją 4-2-4. W ataku występowali tacy gracze jak Garrincha, Vava, Zagallo i nie pełnoletni Pele, który jednak nie wystąpił w pierwszych dwóch spotkaniach Brazylii z Austrią i z Anglią. System rozgrywania turnieju był praktycznie taki sam jak w 1954 roku. Najpierw faza grupowa (4 grupy po 4 zespoły), później ćwierćfinały, półfinały, finał a także mecz o 3 miejsce. Jedyna różnica była taka że w grupie każdy grał z każdym, a nie jak to miało miejsce w Szwajcarii. W przypadku takiej samej liczby punktów w grupie, jeżeli to miało decydować o awansie, to rozgrywany był mecz play-off.

SZWECJABRAZYLIA (2-5)

Na tych MŚ z pewnością wszystkich zaskoczyły dobre występy drużyn z Wielkiej Brytanii. Dwie z czterech ekip awansowały do ćwierćfinałów, a co więcej dla tych zespołów był to debiut w tych rozgrywkach. Irlandia Północna i Walia zdołały wyjść z grupy dopiero po meczu play-off. Irlandia Połnocna zdobyła 3 punkty w grupie, podobnie jak Czechosłowacja. W barażu po dogrywce Irlandia pokonała Czechosłowację 2:1. Dwie bramki dla Wyspiarzy strzelił McParland. Podobna sytuacja była w grupie 3 gdzie Walia i Węgry również miały po 3 punkty. W meczu play-off Walia wygrała z Węgrami 2:1. Drużyna Węgier z pewnością była największym rozczarowaniem tych MŚ, nie była to już ta sama ekipa co z 1954 roku. Z drużyny odszedł m.in. Ferenc Puskas, Nandor Hidegkuti i Zoltan Czibor. Pozostałe dwie drużyny z Wysp Brytyjskich Anglia i Szkocja nie przebrnęły przez fazę grupową. Anglia przegrała w barażach 0:1 z ZSRR, chociaż ich występ w Szwecji wcale nie należał do najgorszych. Najgorzej zaprezentowała się Szkocja, która zakończyła fazę grupową na ostatnim miejscu zdobywając zaledwie jeden punkt. Oprócz Węgrów rozczarowała również Austria, która zajęła ostatnie miejsce w grupie. W trakcie trwania turnieju Brazylia zaczęła wyrastać na głównego faworyta do wygrania turnieju. W pierwszych dwóch meczach Brazylia wygrała 3-0 z Austrią i zremisowała 0-0 z Anglią, pomimo nie złych wyników gra Brazylijczyków nie była zbyt ciekawa. W ostatnim spotkaniu grupowym z ZSRR na boisku pojawił się 17-letni Pele. Efekt był taki że Brazylia wygrała 2-0 i wygrała grupę, ale w tym spotkaniu Pele trafił tylko w słupek. W ćwierćfinałowym starciu z Walią, ekipa z Ameryki Południowej wygrała 1-0 a jedyną bramkę zdobył Pele, stając się tym samym bohaterem tego spotkania. Bardzo ciekawie zapowiadał się półfinał z bardzo silną Francją, która miała w swoim składzie króla strzelców tych mistrzostw Justa Fontaine’a, który strzelił na tym turnieju 13 bramek (do dziś jest to rekord MŚ, w ilości strzelonych bramek na jednym turnieju). Pomimo ciężkiego meczu i początkowego prowadzenia Francuzów, Brazylia wygrała 5-2. Nastoletni Pele strzelił w tym meczu aż 3 bramki, wyrastając tym samym na bohatera “Canarinhos”. W finale Brazylijczycy stanęli do walki ze Szwecją. Gospodarze grali również fantastycznie. Ukończyli grupę na pierwszym miejscu. W ćwierćfinale pokonali ZSRR (1:0) a w półfinale obrońców tytułu RFN (3:1). Finał zapowiadał się niezwykle ciekawie. Pomimo szybkiego objęcia prowadzenia przez Szwecję już w 4 minucie meczu, Brazylia nie poddała się. Dwa gola w pierwszej połowie strzelił Vava i Brazylijczycy prowadzili 2:1 do przerwy. W 55 minucie bramkę na 3:1 zdobył Pele, a 13 minut później kolejnego gola dołożył Mario Zagallo. W 80 minucie Simonsson zdobył bramkę na 2:4, ale Szwecja musiała pogodzić się z porażką. W 90 minucie zwycięstwo Brazylii przypieczętował Pele strzelając z główki na 5:2. Ten 17-letni chłopak w 3 tygodnie stał się bohaterem Brazylii, a także “Królem Futbolu” a Brazylia po raz pierwszy została mistrzem świata.

Król strzelców turnieju:
Gol Gol Gol Gol Gol Gol Gol Gol Gol Gol Gol Gol Gol Just Fontaine (Francja) – 13 goli