Historia MŚ: Szwajcaria 1954

Witam w kolejnym odcinku z serii “Historia MŚ” opiszę mundial z 1954. V mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w 1954 roku w Szwajcarii. Turniej trwał od 16 czerwca do 4 lipca. Szwajcaria otrzymała organizację MŚ na kongresie FIFA 26 lipca 1946 roku w Luksemburgu. Na tym samym posiedzeniu wybrano również gospodarza na mundial, który odbył się 4 lata wcześniej. Gospodarzem mistrzostw w 1950 roku była Brazylia.  Mistrzem świata po raz pierwszy została reprezentacja RFN, która po dramatycznym meczu sensacyjnie pokonała faworyta do tytułu drużynę Węgier 3:2.

WorldCup1954logo

W turnieju wzięło udział 16 zespołów z 4 kontynentów. Do Szwajcarii przyjechało aż 12 drużyn z Europy. Szwajcarzy jako gospodarze, zakwalifikowali się automatycznie, oprócz nich pojawiły się również reprezentacje Francji, Jugosławii, RFN, Węgier, Turcji, Austrii, Czechosłowacji, Szkocji, Anglii, Włoch i Belgii. Z Ameryki Południowej pojawiły się 2 ekipy. Dwukrotni mistrzowie świata z 1930 i 1950 roku, tak więc w roli obrońców tytułu – Urugwajczycy, z pewnością mieli wszelkie powody aby walczyć o zwycięstwo. Drugim zespołem była największa przegrana drużyna z poprzednich MŚ – Brazylia. Przedstawicielem Ameryki Północnej w Szwajcarii była drużyna Meksyku. Meksykanie jeszcze nigdy nie zdołali wyjść z grupy. Na mundialu pojawiła się również drużyna z Azji – Korea Południowa. Dla azjatów były to pierwsze mistrzostwa świata. System rozgrywania turnieju był dość prosty. Pierwszą fazą turnieju była faza grupowa. 16 zespołów zostało podzielonych na 4 grupy po 4 zespoły. W grupie każdy zagrał tylko 2 spotkania. Z grupy awansowały 2 drużyny. Następną fazą była faza pucharowa (ćwierćfinały, półfinały i finał). Rozgrywany był również mecz o 3 miejsce.

WęgryRFN (2-3)

Na tych MŚ po raz pierwszy przeprowadzono transmisję telewizyjną. Był to mecz ćwierćfinałowy pomiędzy Brazylią i Węgrami. To spotkanie przeszło do historii jako “Bitwa o Berno”. Było to bardzo brutalne starcie, z boiska zeszło aż 3 zawodników. Mecz zakończył się zwycięstwem Węgrów 4:2 po dogrywce. Węgry byli głównym faworytem do zdobycia tytułu mistrzów świata. Drużyna w której grali tacy zawodnicy jak Ferenc Puskas, Nandor Hidegkuti, Sandor Kocsis czy Zoltan Czibor grała wspaniały futbol. W 1952 roku zdobyli złoty medal na igrzyskach olimpijskich, i od 6 lat nie przegrali ani jednego meczu. W dwóch sparingach z Anglią rozegranych w 1953 roku zachwycili cały świat. Pierwszy mecz został rozegrany na Wembley. Węgrzy wygrali 6:3, była to pierwsza przegrana Anglików we własnym kraju. Pół roku później oba zespoły zmierzyły się ponownie w Bukareszcie. Tym razem tzw. “złota jedenastka” wygrała 7:1. Ekipa prowadzona przez Gustava Szebesa była po prostu nie do zatrzymania. Wszyscy sądzili że to właśnie oni sięgną po puchar. W półfinale okazali się lepsi od obrónców trofeum, drużyny Urugwaju ponownie wygrywając 4:2. Dla ekipy z Ameryki Południowej była to pierwsza porażka podczas MŚ. W finale na Puskasa i spółkę czekała drużyna RFN, prowadzona przez Seppa Herbergera. Oba zespoły zmierzyły się ze sobą już w fazie grupowej. Wtedy Węgry wygrali 8:3 i nikt nie miał wątpliwości kto był faworytem meczu finałowego. Niemieccy piłkarze wyszli zdeterminowani na boisko, wierzyli w to że mogą sprawić niespodziankę i zrewanżować się za porażke w pierwszej rundzie. Jednak mecz zaczął się układać fantastycznie dla Węgrów. W 6 minucie meczu Ferenc Puskas wyprowadził “złotą jedenastkę” na prowadzenie. Dwie minuty później po błędzie bramkarza RFN było już 2:0. Gola dla drużyny Węgier strzelił Zoltan Czibor. To była katastrofa dla Niemców. Jednak w przeciągu 10 minut Niemcy zdołali doprowadzić do remisu za sprawą goli zdobytych przez Maxa Morlocka i Helmuta Rahna. W 18 minucie meczu było już 2:2. Węgrzy nie mogli uwierzyć jak mogli stracić taką przewagę. W drugiej połowie Niemcy poszli za ciosem, aż w końcu w 84 minucie stało się to co było nie do pomyślenia przed meczem. Gola na 3:2 zdobył Helmut Rahn. Później Ferenc Puskas zdobył gola, ale był to gol ze spalonego. Niemcy niespodziewanie po raz pierwszy zostali mistrzami świata, a ten mecz przeszedł do historii jako “Cud z Berna”.