Historia MŚ: Meksyk 1986

Witam, dzisiaj środa a to oznacza, że czas na kolejny odcinek “Historia MŚ”. W dzisiejszym artykule z tego cyklu pod lupę wezmę mundial z 1986 roku. XIII mistrzostwa świata odbyły się w 1986 w Meksyku. Rozgrywki odbywały się w dniach od 31 maja do 29 czerwca 1986 roku. Meksyk został pierwszym krajem w historii MŚ, który już drugi raz gościł mundial we własnym kraju. Początkowo jednak gospodarzem turnieju miała być Kolumbia, jednak w 1982 roku wycofała się z organizacji mistrzostw i rok później ogłoszono, że to Meksyk po raz drugi w historii po 16 latach zorganizuje największą imprezę piłkarską na świecie. Jednak nie obyło się bez nieoczekiwanych trudności. 19 września 1985 miasto Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi ale ostatecznie udało im się zjednoczyć w trudnych chwilach i zorganizować wspaniały mundial. Mistrzami świata po raz drugi w historii zostali Argentyńczycy z Diego Maradoną na czele, którzy w finale na Estadio Azteca pokonali RFN 3:2.

Na MŚ w Meksyku wystąpiły 24 drużyny z 5 kontynentów. Najwięcej drużyn przybyło oczywiście z Europy bo aż 14. Byli to obecni mistrzowie świata – Włosi, wicemistrzowie – RFN, trzecia drużyna na świecie – Polska, czwarta drużyna – Francja oraz Anglia, Hiszpania, ZSRR, Belgia, Bułgaria, Węgry, Irlandia Północna, Portugalia, Szkocja i debiutanci reprezentacja Danii. Z Ameryki Południowej pojawili się takie drużyna jak Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj. Z Ameryki Północnej byli to oczywiście gospodarze turnieju – Meksyk oraz Kanada. Z Afryki przyjechały 2 drużyny: Maroko i Algieria. Pozostałe dwie ekipy z Azji to Irak i Korea Południowa. Za faworytów turnieju uznawano Włochów jako obrońców trofeum, RFN, Francję z Michelem Platini w składzie, Polskę chociaż nie była już to ta sama ekipa co sprzed 4 lat, Argentyna z fantastycznym Diego Maradoną w zespole mogła pokonać każdego oraz Brazylia. Dla Meksyku był to 9 występ w MŚ, dotychczas tylko raz udało im się wyjść z grupy. Było to w 1970 roku, kiedy to byli gospodarzem turnieju. Kibice reprezentacji gospodarzy wierzyli, że kiedy MŚ powróciły do ich kraju to ponownie uda im się wyjść z grupy a nawet osiągnąć coś więcej. W porównaniu do mundialu z 1982 inaczej wyglądał system rozgrywania turnieju. Tak jak w Hiszpanii w pierwszej rundzie mieliśmy 6 grup po 4 zespoły i z każdej grupy wychodziły 2 drużyny z pierwszych 2 miejsc oraz 4 najlepsze z 3 miejsc w grupach. Później turniej był rozgrywany systemem pucharowym: 1/8 finału, ćwierćfinały, półfinały, mecz o 3 miejsce no i finał.

ARGENTYNARFN (3-2)

Wszyscy faworyci turnieju bez większych kłopotów przebrnęli przez fazę grupową. Obrońcy trofeum – Włosi w grupie rywalizowali z Argentyną, Bułgarią i Koreą Południową. Pierwszego miejsca w grupie musieli ustąpić Argentynie, która pod wodzą Carlosa Bilardo i ze wspaniałym Diego Maradoną w składzie potrafiła pokonać nawet najtrudniejszych przeciwników. Włosi zajęli 2 miejsce, do 1/8 finału awansowała również Bułgaria. RFN wyszło z grupy zajmując 2 miejsce, oni z kolei musieli ustąpić miejsca sensacyjnej Danii, która niespodziewanie wygrała grupę dzięki wspaniałym występom na mundialu np. z Urugwajem wygrywając 6:1. Urugwaj po mimo tego lania z Duńczykami również awansował dalej. Francuzi również awansowali do 1/8 finału jednak ich pierwszy mecz z Kanadą nie należał do najłatwiejszych a Francja wygrała tylko 1:0. Z pierwszej czwórki ostatniego mundialu najbardziej rozczarowała Polska, która ledwo co awansowała z grupy i na całym turnieju strzeliła zaledwie 1 bramkę w wygranym meczu 1:0 z Portugalią. W 1/8 finału Polacy zostali sprowadzeniu na ziemię. Przegrali z Brazylią 0:4. Z kolei Brazylia przeszła przez fazę grupową jak burza zdobywając komplet punktów w 3 meczach z Hiszpanią, Algierią i Irlandią Północną. Gospodarze turnieju – Meksyk rozegrał fantastyczny turniej na własnym terenie i osiągnął historyczny sukces awansując do ćwierćfinału. Z grupy awansowali z pierwszego miejsca wyprzedzając Paragwaj, Belgię i Irak. W kolejnej rundzie pokonali Bułgarię 2:0 a ćwierćfinale ulegli RFN ale dopiero po serii rzutów karnych. Jak dotąd jest to najlepszy mundial Meksyku w historii. Jedną z największych niespodzianek turnieju była drużyna Belgii. Po niezbyt udanej fazie grupowej wydawało się że Belgia odpadnie w 1/8 finału jednak po dogrywce pokonali ZSRR 4:3 i awansowali do ćwierćfinału, w którym zmierzyli się z Hiszpanią. Do 120 minuty był remis 1:1, potrzebne były rzutu karne. W serii jedenastek Belgia okazała się lepsza i wygrała 5:4, tym samym zapewniła sobie po raz pierwszy awans do półfinału. Francja z Michelem Platinim po awansie z grupy kontynuowała swoją drogę po tytuł mistrzowski. W 1/8 finału pokonali obrońców trofeum – Włochów 2:0 a w ćwierćfinale po niezwykle interesującym meczu pokonali Brazylię w serii rzutów karnych. W tym dniu Platini obchodził swoje 31 urodziny i nawet strzelił bramkę w meczu, jednak później nie wykorzystał rzutu karnego. Mimo tego szczęście w dniu urodzin było po stronie Platiniego i jego Francja po raz drugi z rzędu awansowała do najlepszej czwórki. Kolejnym półfinalistą było RFN, które jak po grudzie pokonało Maroko i Meksyk i znalazło się w gronie najlepszych. Na tych MŚ miała miejsce jedna z największych kontrowersji w historii tych zawodów. W ćwierćfinale Argentyna – Anglia w 51 minucie doszło do wspaniałej akcji Diego Maradony, po której Argentyńczyk strzelił gola ręką. To zagranie widzieli wszyscy, nie zauważył go jedynie sędzia z Tunezji – Ali Bin Nasser. Argentyna prowadziła 1:0 a Maradona określił to zdarzenie mianem “Ręki Boga”. O ile ten gol to swojego rodzaju oszustwo to 4 minuty później po kapitalnym rajdzie Maradony i minięciu aż 5 angielskich zawodników “El Diego” wpakował piłkę do siatki – 2:0. Później gola strzelił jeszcze Lineker, ale to nie wystarczyło Anglii żeby wyrównać. Argentyna nie bez kontrowersji awansowała do półfinału. W półfinale byliśmy świadkami 2 niezwykle ciekawych spotkań. Francja zmierzyła się z RFN a Argentyna spotkała się z Belgią. W pierwszym półfinale RFN okazało się lepsze od Francji wygrywając 2:0 po golach Brehme i Vollera i Niemcy po raz. Michel Platini musiał się pogodzić z tym, że marzenie o triumfie w MŚ mu umknęło, jednak na pocieszenie jego Francja w meczu o brązowy medal pokonała Belgię 4-2. Drugim finalistą została Argentyna. W meczu Belgią znowu błyszczał Maradona, który zdobył 2 bramki i zapewnił Argentynie miejsce w finale. Tak więc mecz finałowy na Estadio Azteca Argentyna – RFN. Argentyna miała na swoim koncie 1 zwycięstwo w MŚ z 1978 roku, RFN wygrało w 1954 i 1974 roku. Pytanie brzmiało kto zostanie mistrzem świata 1986 i zabierze Puchar Świata ze sobą. W 23 minucie meczu Brown wyprowadził Argentynę na prowadzenie 1:0 później w drugiej połowie a dokładnie w 55 minucie Valdano podwyższył na 2:0. Wydawało się, że Argentyna już bez problemu wygra to spotkanie. Jednak wszystko potoczyło się inaczej. Zaledwie w 6 minut po golach Rummenigge i Vollera RFN wyrównało 2:2. Kibice Argentyny nie mogli w to uwierzyć. Jednak 3 minuty po wyrównującym golu spadł im kamień z serca. Po fantastycznym podaniu Diego Maradony, Burruchaga dał Argentynie prowadzenie 3:2. Taki wynik utrzymał się do końca spotkania, Argentyna wygrała i po raz drugi w historii została mistrzem świata a Maradona został bohaterem.