Dzisiaj zabieramy Was na podróż do małego państwa w Azji, które ponad rok temu zostało w dużej mierze zniszczone przez trzęsienie ziemi. Futbol jednak się ostał, a jak to dokładniej wygląda? Zapraszamy!

Historia:
Reprezentacja Nepalu swój pierwszy mecz rozegrała 13 października 1972 r. przegrywając z Chinami 2:6. W szeregach nepalskich zawodników nie było praktycznie ani jednego profesjonalnego piłkarza. Ich skład stanowili robotnicy, dla których piłka nożna była czystą przyjemnością. Pierwszy poważny mecz zawodnicy w pomarańczowych koszulkach rozegrali w 1984 roku podczas kwalifikacji do Pucharu Azji. Mimo, że podopieczni Rudi Gudendorfa polegli na całej linii (tracąc w 4 meczach 30 goli) to nie przeszkodziło im to na dalsze próby awansu, zarówno do Pucharu Azji, jak i do Mistrzostw Świata. Na mundial piłkarze z Azji próbowali awansować 7 razy, jednak zawsze byli odsyłani z kwitkiem do domu (podobnie jak w Pucharze Azji). Ich największą nadzieją był Sagar Thapa, który w 2011 roku zaliczył spory wzrost formy i był łączony z największymi klubami w Azji. Obecnie Sagar gra w Himalayan Sherpa Club, prezentując dobry, ale nie tak rewelacyjny poziom jak kiedyś. Natomiast najlepszym trenerem w historii reprezentacji Nepalu był Stephen Constantine, który objął reprezentację w 1999 r. To właśnie za jego kadencji Nepal osiągnął największy sukces w historii kraju, wygrywając z Bhutanem aż 7:0.

Liga:
W Nepalu rządzą dwa miasta: Katmandu i Patan. Nie dlatego, że wygrywają ligę na przemian zespoły z tych miast, lecz dlatego, że tylko z tych miejscowości pochodzą zespoły. Liga liczy 14 zespołów, w tym aż 11 ze stolicy kraju. Ostatnim mistrzem Nepalu zostali Three Star Club, którzy akurat ze stolicy nie są (klub z Patan). W lidze grają głównie Nepalczycy z małymi wyjątkami na inne kraje. Raz w historii ligi zdarzyło się, aby królem strzelców został zagraniczny piłkarz. Był to w sezonie 2005/2006 nigeryjski piłkarz, Junior Obagbemiro. Liga nepalska nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem nawet w ich własnym kraju. Zdecydowanie więcej emocji budzą rozgrywki reprezentacyjne.

Ciekawostki:
Przez pewien czas trenerem Nepalu był Jacek Stefanowski, a jego asystentem Ryszard Orłowski. Niestety Polacy nie osiągneli niczego nadzwyczajnego z krajem, który rok temu przeżywał istny dramat w postaci trzęsienia ziemi. Wart o też podkreślić, że nie od zawsze Nepalczycy biegali w pomarańczowych trykotach. Początkowo były to czerwone koszulki z różnymi motywami. Najwyższe oficjalne zwycięstwo Nepalu zostało odniesione podczas mistrzostw południowej Azji  w 1999 r. , kiedy to wygrali z Bhutanem 7:0. Natomiast cztery lat później podopieczni Koreańczyka Yoo Kee-Hyonga przegrali sromotnie, aż 16:0 z… właśnie Koreą! W 2013 r. Nepal ograł Bangladesz aż 15:0, mecz jednak był towarzyski, więc wynik nie jest zapisany w protokołach jako najwyższe zwycięstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.