Ekstraklasa: Złoty dotyk Zielińskiego i wygrana Cracovii! Strata punktów Legii w Chorzowie!

W piątek rozpoczęła się 29. kolejka T-Mobile Ekstraklasy. Zawisza niespodziewanie nie miał nic do powiedzenia w meczu z Cracovią na własnym stadionie. Natomiast Ruch Chorzów zdołał urwać punkty Legii Warszawa.

Jacek Zieliński przed swoim debiutem nie miał zbyt dużo czasu, by myśleć nad rotacjami. Dokonał jednak dwóch zmian w pierwszej jedenastce dając szansę Deleu i Boubacarowi Dialibie. Zarówno dla Zawiszy jak i Cracovii wiadome było, że ten mecz będzie miał olbrzymie znaczenie dla dolnej części tabeli. Ciężar gry widać było na zawodnikach zwłaszcza w pierwszej połowie. Mimo przewagi Bydgoszczan to Cracovia schodziła na przerwę z prowadzeniem po golu Covili, który precyzyjnym strzałem głową, po dośrodkowaniu Cetnarskiego z rzutu wolnego, nie dał szans Sandomierskiemu. W drugiej połowie Zawiszę zgubiły dwa fatalne błędy w defensywie. Najpierw w 64′ minucie nie popisał się Sandomierski, który wybijając piłkę zagrał prosto pod nogi Dialibie, a ten wykorzystał prezent. Dziesięć minut przed końcem w niemal identyczny sposób Micael podarował piłkę Dąbrowskiemu, który strzelił na 3:0. Te trzy punkty pozwalają Cracovii odskoczyć strefie spadkowej.

Zawisza Bydgoszcz – Cracovia Kraków 0:3

0:1 – Covilo 40′
0:2 – Dialiba 64′
0:3 – Dąbrowski 80′

Zawisza: Grzegorz Sandomierski – Jakub Wójcicki, Andre Micael, Luka Marić, Sebastian Ziajka – Iwan Majewskij,Kamil Drygas (61′ Jakub Świerczok) – Bartłomiej Pawłowski (76′ Sebastian Kamiński), Mica, Alvarinho – Josip Barisić.

Cracovia: Krzysztof Pilarz – Deleu, Sreten Sretenović, Piotr Polczak, Adam Marciniak – Miroslav Covilo, Damian Dąbrowski – Deniss Rakels, Marcin Budziński (89′ Bartosz Kapustka), Boubacar Dialiba (68′ Dariusz Zjawiński) – Erik Jendrisek (90+1′ Armiche Ortega).

Legia do Chorzowa przyjechała bez Ivicy Vrdoljaka i Ondreja Dudy, ale mimo braku tych dwóch zawodników potrafiła wyraźnie zdominować rywali. Ruch jednak dzielnie się trzymał głównie dzięki dobrej dyspozycji Matusa Putnocky’ego, ale też w większej mierze przez dużą nieskuteczność Legionistów, którzy mimo oddania 21 (!) strzałów nie potrafili umieścić piłki w siatce. Ponadto rzutu karnego nie wykorzystał Guilherme. Legia mimo remisu nadal po tej kolejce będzie liderem w Ekstraklasie, ale jeżeli Lech wygra ze Śląskiem to przewaga nad Kolejorzem zmniejszy się do dwóch punktów.

Ruch Chorzów – Legia Warszawa 0:0

Ruch: Matus Putnocky – Martin Konczkowski, Rafał Grodzicki, Michał Helik, Paweł Oleksy – Bartłomiej Babiarz, Łukasz Surma – Eduards Visnakovs (75′ Jakub Kowalski), Filip Starzyński, Roland Gigołajew (66′ Marek Zieńczuk) – Grzegorz Kuświk (86′ Michał Efir).

Legia: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Inaki Astiz, Tomasz Brzyski – Dominik Furman, Tomasz Jodłowiec – Michał Żyro (88′ Jakub Kosecki), Guilherme, Michał Kucharczyk – Marek Saganowski (66′ Orlando Sa).