80-tka z Mistrzem. Czyli urodziny Świtu i sparing z Legią

legionisci.com

MKS Świt Nowy Dwór Mazowiecki świętował swoje 80 urodziny. Duma “Nowiaka” powstała w 1933 roku, jednak oficjalna data założenia to 1935 rok, stąd w 2015 roku okrągła rocznica. Prezentem dla kibiców był mecz pokazowy z 10-krotnym Mistrzem Polski Legią Warszawa.

Krótka Historia Świtu

Świt Nowy Dwór Mazowiecki został założony w 1935. Nowodworzanie zaczynali od rozgrywek w C klasie, bo w tamtych czasach taka była kolejność. Świt co roku awansował do wyższej klasy, a w sezonie 1937/1938 zajął pierwsze miejsce, ex quo z Macavii Warszawa. Wojna przerwała sportową historię klubu.

Po II wojnie światowej klub zagrał po raz pierwszy w sezonie 1946/1947. W 1948 roku Świt przystąpił do organizacji sportowej “Gwardia”. To zrzeszenie dysponowała jak na tamte czasy sporym kapitałem, dzięki czemu w klubie z Nowego Dworu zakończyły się problemy ze sprzętem i pieniędzmi. W 1954 powstała federacja klubów sportowych GOALIA. Do tej federacji Świt nie został zaliczony, ponieważ nie miał w swoich szeregach ludzi w Resorcie Spraw Wewnętrznych. “Gwardia” zabrała Świtowi sprzęt, przez co piłkarze nie mieli jak trenować. W latach 1960 – 1991, klub uczestniczył jednak w rozgrywkach sportowych, odnosząc mniejsze i większe sukcesy.

Po 1991 roku Świt spędził w III lidze trzy sezony. W latach 1994/1995 MKS awansował do II ligi, co było prezentem na 60 urodziny klubu. W 1997 roku sponsorem Świtu został Lukullus Wojciecha Szymańskiego, był to złoty okres klubu, który awansował do I ligi (dzisiejszej Ekstraklasy). Niestety w najwyższej lidze, Nowodworzanie spędzili, tylko jeden sezon. Po dwóch sezonach w II lidze, przyszedł kolejny spadek. Świetny sezon Świt rozegrał w latach 2008-2009, kiedy to bez żadnej porażki wygrał 24 mecze i 6 zremisował. Obecnie MKS Świt Nowy Dwór Mazowiecki gra w III lidze.

80tka z Mistrzem czyli mecz Świt Nowy Dwór Mazowiecki – Legia Warszawa

11 października w Nowym Dworze Mazowieckim było duże święto. Świt fetował swoje 80 urodziny, a wisienką na torcie był sparing z Legią Warszawa. Był to pierwszy mecz Wojskowych pod wodzą Stanisława Czerczesowa.

Jak można było się domyślać Legia dominowała na boisku przez całe 90 minut. Już w 6 minucie bramkę mógł zdobyć dla Wojskowych Michał Kucharczyk, który jest wychowankiem Świtu, jednak nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem. Swój błąd naprawił jednak w 18 minucie zdobywając pierwszą bramkę dla legii. Drugiego gola dołożył w 25 minucie Prijović. Tuż przed końcem pierwszej połowy trzecią bramkę dla Legii zdobył  Bereszyński.

Po zmianie połów, na boisko wszedł Marek Saganowski, który strzelił dwie bramki. Pierwszą już w 47 minucie, drugą dołożył w 66. Wynik w doliczanym czasie gry ustalił Piech. Mecz zakończył się wynikiem 0:6 dla Legii. Dla Wicemistrzów Polski był to ciekawy sparing, dla Świtu lekcja sportu na najwyższym poziomie.

Świt Nowy Dwór Mazowiecki – Legia Warszawa 0:6

Bramki: Kucharczyk 18′, Prijović 25′, Bereszyński 42′, Saganowski 47′, 66′, Piech 90’+.

Świt: Kętra – Steć, Szabat, Gurzęda, Kominiak – Broniszewski, Kowalczyk, Kozłowski, Koziara, Radionow – Basiuk.

Rezerwowi: Libera, Maciejewski, Drwęcki, Pachelski, Cuch, Podsiadlik, Mażysz, Bramowicz, Cichocki, Trojak, Turko.

Trener: Marek Papszun.

Legia: Kuciak (46′ Malarz)- Broź (46′ Galić), Rzeźniczak, Lewczuk, Brzyski – Furman, Kopczyński – Bereszyński, Guilherme (70′ Piech), Kucharczyk (70′ Bartczak) – Prijović (46′ Saganowski).

Rezerwowi: Malarz, Bartczak, Galić, Saganowski, Piech.

Trener: Stanisław Czerczesow.

Święto na trybunach

Prawdziwe święto miało miejsce na trybunach. Kibice Świtu są również kibicami Legii Warszawa, dzięki czemu zabawa była przednia. Na stadionie w Nowym Dworze nie było podziału na kibiców gości i gospodarzy. Gniazdowy zarzucał pieśni obydwu klubów, co było zabawne gdyż na przykład na początku spotkania ci sami kibice śpiewali “Tylko zwycięstwo, hej Świcie tylko zwycięstwo…”, by chwilę później zaśpiewać “Tylko zwycięstwo, hej Legio tylko zwycięstwo…”.

Na Stadionie Świtu, kibicu zaprezentowali dwie świetne oprawy. Pierwszą połowę rozpoczęto od pokazu pirotechnicznego i “sektorówki” gości. Przez pierwsze 45 minut wisiały flagi Świtu, które po zmianie połów zastąpił transparent z herbem i w barwach Legi Warszawa z napisem “Grupa Nowodworska”. Została zaprezentowana również sektorówka Legii i kolejny, piękny pokaz pirotechniczny.

Nad głowami kibiców zawisła flaga “80 lat” z herbem i w barwach MKS Świtu Nowy Dwór Mazowiecki.

Od redakcji

Na zakończenie w imieniu redakcji “Piłkarski Świat”, chciałbym życzyć Świtowi sukcesów, zwycięstw, bramek i oczywiście awansu do Ekstraklasy.